0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

siparişe dayalı üretim (make-to-order) Nedir? Ne demektir?

0

siparişe dayalı üretim (make-to-order) Nedir? Ne Demektir?

siparişe dayalı üretim (make-to-order) Nedir? Ne Demektir?, Satın alma emirleri alındıktan sonra ürünlerin üretilmesi.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan siparişe dayalı üretim (make-to-order) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Satın alma emirleri alındıktan sonra ürünlerin üretilmesi.

siparişe dayalı üretim (make-to-order) sözlük anlamı Satın alma emirleri alındıktan sonra ürünlerin üretilmesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

kalıcı indirim (permanent markdown) Satılabilirliğe bağlı olarak malın değerindeki düşüşü gösteren fiyat indirimleri.

hızlı yanıt (quick response-QR) Zaman odaklı rekabeti, çevikliği birleştiren ve tedarik sistemlerini, dağıtım sistemlerini ve müşteriye hizmeti daha iyi hale getirebilmek için çalışan bir iş stratejisi.

faydacı yararlar (utilitarian benefits) Estetik teori ile ilişkilidir; rahatlık, koruma, kalite, sosyal tasdik, statü, etkililik ve değerce sosyal ya da ekonomik kazanç sağlar (Fiore & Kimle, 1997).

square foot başına düşen satış (sales per square foot) Belirli bir mağaza, sergi salonu ya da başka bir alan da square foot başına düşen para miktarı.

planlamış satışlar (planned sales) Mal bütçelerinin bir parçası olan daha önceki satışlara dayanan satışların tahmin edilmesi.

mağaza içi alışveriş davranışı (in-store shopping behaviour) Durumsal faktörlerin, alışveriş niyetlerinin ve stok durumlarının mağaza içi satın alma kararlarını nasıl etkilediğine bakan bir davranış modeli (Kunz & Song,1996).

Avrupa Ticari Bloğu (Europe Trading Bloc) Doğu ve Batı Avrupa?da yer alan ülkeler.

fiyat sonlamaları (price endings) Bir fiyatın ya tek rakamla ya da çift rakamla bitmesi durumu.

A.B.D. Gümrükler İdaresi (U.S. Customs service) Gümrük oranları ve kota sınıflandırmalarının tespitinden sorumlu acente.

teknoloji (technology) Bilimsel yada diğer bilginin pratik işlere insan ve kurumları, yaşayan şeyler ve makineleri içeren düzenli sistemler tarafından uygulanması (Pacey, 1983, syf. 6).

Malın stokta bulunma durumu (in-stock) Tarz, beden ve renk ile tanımlanan belirli stok tutma birimi (SKU), satın almak için hazırdır.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.