0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

tarama (scanning) Nedir? Ne demektir?

0

tarama (scanning) Nedir? Ne Demektir?

tarama (scanning) Nedir? Ne Demektir?, Barkodlar, resimler ya da diğer belgeler yoluyla bilginin elektronik olarak yorumlanması.

Satınalma terimleri olarak kullanılan tarama (scanning) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Barkodlar, resimler ya da diğer belgeler yoluyla bilginin elektronik olarak yorumlanması.

tarama (scanning) sözlük anlamı Barkodlar, resimler ya da diğer belgeler yoluyla bilginin elektronik olarak yorumlanması.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

gümrük vergisi (tariff) İhracat veya ithalat malları üzerindeki vergiler.

başlangıç teslimatı (initial delivery) Satış döneminin başında teslim edilen başlangıç siparişinin hepsi ya da bir kısmı.

maliyet, sigorta ve nakliye (cost, insurance, freight-CIF) Nakliye koşulu; mal gönderilir gönderilmez mülkiyet el değiştirir; faturalanmış maliyete mal maliyeti, sigorta ve nakliye de dahildir.

sergileme (displaying) Malın müşteri tarafından satın alınacak hale getirilmesi süreci.

merchandising takvimi (merchandising calendar) Belirli bir mal grubunun merchandising çevrimi ile bağlantılı ayları, merchandising çevrimi içerisindeki haftaları, mevsimsel olayları, satış ve geçiş dönemlerini, fiyatlandırma planını ve teslimat planını içeren çizelge.

dolar bazında planlar (dollar plans) Mal bütçelerinin geleneksel şekli; departmanlara ya da mal kategorilerine dolar paylaşımı, satışa hazır hale getirilebilecek mal miktarını belirler ama performanstaki diğer gelişmeleri destekleyecek stratejilerin taslağını çizmez.

promosyon fiyatı (promotional price) İlave müşterilerin trafiğini artırıp, alışveriş yapmalarını sağlayarak toplam kârı artırmak için belirlenen fiyat.

indirim yüzdesi (percent markdown) Net satış yüzdesi olarak hesaplanan indirim miktarı

kariyer seviyesi (career level) Kariyer ilerlemesindeki bir aşama.

öneri satışı (suggestion selling) İlişkili ürünler ve diğer mallar ile şatısın genişletilmesi.

çeşitlilik (variety) Bir ürün gamındaki stok tutma birim sayısı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.