0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

toptan satış fiyatı (wholesale price) Nedir? Ne demektir?

0

toptan satış fiyatı (wholesale price) Nedir? Ne Demektir?

toptan satış fiyatı (wholesale price) Nedir? Ne Demektir?, Liste fiyatı eksi miktar, sezonsal ve ticari indirimler.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan toptan satış fiyatı (wholesale price) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Liste fiyatı eksi miktar, sezonsal ve ticari indirimler.

toptan satış fiyatı (wholesale price) sözlük anlamı Liste fiyatı eksi miktar, sezonsal ve ticari indirimler.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

bitmiş mallar satın alma (purchase of finished goods) Nihai müşteri tarafından kullanılmaya hazır malların elde edilmesi.

terfi (promotion) Yükselişe geçmiş bir meslek ünvanı, artan sorumluluklar ya da aynı işte daha fazla bir pay.

satışlar (sales) Malların mülkiyetinin transferinden elde edilen para.

dolar bazında planlar (dollar plans) Mal bütçelerinin geleneksel şekli; departmanlara ya da mal kategorilerine dolar paylaşımı, satışa hazır hale getirilebilecek mal miktarını belirler ama performanstaki diğer gelişmeleri destekleyecek stratejilerin taslağını çizmez.

kayıp satışlar (lost sales) Bir müşteri başka bir mağazaya giderse ya da alışveriş yapmaktan vazgeçerse ortaya çıkar.

gelir beyanatı (income statement) Belirlenmiş bir zaman dilimi için bir firmanın gelir ve giderlerinin özeti; genellikle aylık, üç aylık ve/veya yıllık esasla hazırlanırlar.

belirli tek bir fiyata ya da daha önceden belirlenmiş birkaç fiyat noktasına göre fiyatlandırma (price lining) Mal kalitesindeki farklılıkları yansıtacak sınırlı sayıdaki fiyat noktasında sunma (Mason, Mayer, Ezell, 1984); değişik maliyetlerdeki malların aynı fiyattan satma.

stok-satış oranı metodu (inventory-to-sales ratio method) Bir merchandiserın aylık satışlarda elinde belli bir oranda mal bulundurması gerektiği esasına dayanan envanter planlama metodu; daha çok moda/sezonsal mallar için kullanılır.

Dünya Çapında Güvenilir Hazır Giyim Üretimi (Worldwide Responsible Apparel Production-WRAP) Şimdilerde Amerikan Hazır Giyim ve Ayakkabı Derneği olarak adlandırılan Amerikan Hazır Giyim İmalatçıları Derneği, dünyanın her tarafında kabul edilmiş olan uyulacak kuralları gösteren bir tüzük ve üretim imkanlarının onaylanması sistemi ortaya koyan diye bir sertifika programı.

kontrat tarihlemesi (contract dating) Nakit indirimin ne zaman yapılacağını ve bir faturanın en son ne zaman ödeneceğini belirler.

gerçek zaman (real time) İçinde bulunulan zamanda yani “şu anda” olan şey.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.