0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

üretim odaklı (production-driven) Nedir? Ne demektir?

0

üretim odaklı (production-driven) Nedir? Ne Demektir?

üretim odaklı (production-driven) Nedir? Ne Demektir?, Pazar talebini çok fazla göz önünde bulundurmadan, uygun ve verimli bir şekilde üretilebilen mal yapmak.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan üretim odaklı (production-driven) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Pazar talebini çok fazla göz önünde bulundurmadan, uygun ve verimli bir şekilde üretilebilen mal yapmak.

üretim odaklı (production-driven) sözlük anlamı Pazar talebini çok fazla göz önünde bulundurmadan, uygun ve verimli bir şekilde üretilebilen mal yapmak.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

envanter (inventory) Herhangi bir zamanda stokta bulunan mal.

dağıtım (distributing) Malı teslim alma, sınıflandırma, paylaştırma, seçme ve nakletme süreci.

konşimento (bill of lading-B/L) Taşımacı tarafından malların nakliyesinin kabul edildiğini gösteren makbuz.

ürün gamı faktörleri (assortment factors) Bir ürünü belirlemek ve tanımlamak için kullanılan özelliklerini tanımlayan boyutlar; genellikle tarz, beden ve renk.

stratejik fiyatlandırma yazılımı (strategic pricing software) Şirketlerin kârlarını en üst seviyeye çıkarmaları için kullandıkları fiyatlandırma sistemlerini ortaya çıkaran bilgisayar uygulamaları.

ön benimseme ürün gelişimi (pre-adoption product development) Seri konseptini yansıtırken nadir olan ürün gruplarının analizine, yaratıcılığına ve oluşumuna odaklanır; seri geliştirme sürecinin bir parçası.

x-teorisi yönetim şekli (theory-x management style) Üst-alt iletişimine bağlı olarak bir şirketi idare etme; çalışanların gerçekten çalışmak istemedikleri ya da çalışma motivasyonunun temel sebebinin para olduğu varsayımlarına dayanır.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (Association of Southeast Asian Nations-ASEAN) Asya?da yer alan Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam ülkelerini içine alan ve 1977 yılında kurulan ticaret grubu.

kayıp satışlar (lost sales) Bir müşteri başka bir mağazaya giderse ya da alışveriş yapmaktan vazgeçerse ortaya çıkar.

moda ürünler (fashion goods) Bir merchandising çevriminden bir diğerine tarzda değişiklik yapılması talep edilen mal sınıfları.

imalatçının toptan satış fiyatı (manufacturer?s wholesale price) Liste fiyatı eksi miktar, sezonsal ve ticari indirimler.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.