0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ürün gamı çeşitliliği (assortment variety) Nedir? Ne demektir?

0

ürün gamı çeşitliliği (assortment variety) Nedir? Ne Demektir?

ürün gamı çeşitliliği (assortment variety) Nedir? Ne Demektir?, Ürün gamındaki toplam SKU sayısı.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan ürün gamı çeşitliliği (assortment variety) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Ürün gamındaki toplam SKU sayısı.

ürün gamı çeşitliliği (assortment variety) sözlük anlamı Ürün gamındaki toplam SKU sayısı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

eldeki stok (stock on hand) Mevcut envanter.

dahili seri benimseme (internal line adoption) Belirli ürünlerin seri planına önerilen ilaveleri için ortak karar almak ve destek vermek amacıyla serinin firma içerisinde sergilenmesi.

teknolojinin uygulanması (implementation of technology) Rogers?a (1983) göre yeniliğin yayılması teorisinin iki aşamasından bir tanesi; teknoloji kullanılmaya başlandıkça ortaya çıkar.

müşteri hizmeti (customer service) Müşteri ile mağaza personelinin herhangi bir etkileşimi.

kes, yap, paketle ve kota tedarik (cut, make, pack and quota sourcing-CMPQ) Tedarik üretimi sırasındaki sözleşme maliyetlerinin esaslarını tanımlar; tedarik şirketi, tasarımların, kalıpların ve ürün özelliklerinin de içinde olduğu ürün geliştirmeden ve tedarik malzemelerinden sorumludur; kontraktör ürünlerin kesilmesi, dikilmesi ve paketlenmesi için işçi ve donanım sağlar ve kota kirası toplam maliyete dahil edilir.

İadeler ve tenzilatlar (returns and allowances) Malın iade edilmesi ve paranın geri ödenmesi ya da müşterinin memnuniyetsizliği yüzünden fiyat ayarlaması sebebiyle satışın iptal edilmesi.

algısal harita (perceptual map) Kavramlar arası ilişkilerin iki boyutlu diyagramı.

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) Satıcı ya da perakendeci tarafından gerçekleştirilen bilgisayar destekli siparişlerle otomatik yenileme; temel/sabit mallar için kullanılabilir.

imitasyon (knockoff) Başka bir firmanın serisinden uyarlama ya da değişiklik yapma, genellikle orijinalinden daha düşük bir fiyatla satışa sunulur (Glock & Kunz, 1995).

ürün gamı hatası (assortment error) Ürün gamı faktörlerinin (hazır giyimde genellikle tarz, beden ve renk ) dağılımında planlanmış ve asıl talep arasındaki farkı.

ürün gamı dağılımı (assortment distribution) Miktarın ürün gamı faktörleri arasında sınıflandırma seviyesinde bölüştürülmesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.