0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ürün gamı hacmi (assortment volume) Nedir? Ne demektir?

0

ürün gamı hacmi (assortment volume) Nedir? Ne Demektir?

ürün gamı hacmi (assortment volume) Nedir? Ne Demektir?, Ürün gamındaki birimlerin toplam sayısı.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan ürün gamı hacmi (assortment volume) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Ürün gamındaki birimlerin toplam sayısı.

ürün gamı hacmi (assortment volume) sözlük anlamı Ürün gamındaki birimlerin toplam sayısı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

kariyerde izlenen yol (career path) Bir bireyin edindiği mesleklerin sıralanması.

Internet (internet) Dünyanın dört bir yanında var olan bilgisayar ağlarını bünyesinde toplayan elektronik komünikasyon ağı.

müşterinin itirazları (customer?s objections) Müşterinin mal, mağaza ve servis hakkında yaptığı olumsuz yorumlar.

moderate price range (makul fiyat aralığı) ürün sınıfının ortalama fiyatından satılan mallar; aynı zamanda makul fiyatın üst kısımları ya da makul fiyatın alt kısımları olarak da tanımlanır; genellikle departman ya da tek tip ürün satan specialty mağaza zincirlerinde kullanılır.

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) Satıcı ya da perakendeci tarafından gerçekleştirilen bilgisayar destekli siparişlerle otomatik yenileme; temel/sabit mallar için kullanılabilir.

sıfır tabanlı bütçeleme (zero-based budgeting) Daha önceki satış ya da üretkenlik seviyelerinin göz önüne alınmaması.

uyulacak kuralları gösteren tüzükler (codes of conduct) Üretimde çalışan kişilerin haklarını korumaya yönelik adil ve sorumlu ticaret uygulamalarını öne çıkaran kurallar.

satış hedefleri (sales goals) Belirlenmiş bir süre içinde hedef pazara satılması beklenen mal ya da hizmet.

mal grupları (merchandise groups) Müşterinin bakış açısından birbirinin yerine geçebilecek ürünler; fonksiyon olarak, satış dönemi olarak ve fiyat olarak benzerlik gösteren ürünler.

alt uç fiyat aralığı (low-end price range) Ürün sınıfı için istenen göreceli en düşük fiyat; bit pazarları, outletler, sokak satıcıları ve tek fiyatlı indirim mağazaları tarafından kullanılır; malın kalitesini düşük olması riski fazladır.

eğitim geçmişi (educational background) Bir eğitim enstitüsünden alınmış dereceler ya da diğer örgün eğitimsel tecrübeler.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.