0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

yönetim (management) Nedir? Ne demektir?

0

yönetim (management) Nedir? Ne Demektir?

yönetim (management) Nedir? Ne Demektir?, Bütçe yapma, düzenleme ve kontrol etmektir.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan yönetim (management) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bütçe yapma, düzenleme ve kontrol etmektir.

yönetim (management) sözlük anlamı Bütçe yapma, düzenleme ve kontrol etmektir.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

nakit indirimi (cash discount) İmzalanan kontratta belirlenen zamanda faturanın ödenmesini teşvik etmek için faturalanmış maliyet üzerinden yapılan indirim.

tam hizmet (full service) Satış personeli birebir satış hizmetini ücretsiz hediye paketleme, tadilatlar, nakliye ve park alanının varlığı gibi müşteriye rahatlık sunan diğer kolaylıklarla birlikte müşteri hizmeti ortamında birleştirir.

tedarik (sourcing) Belirlenmiş zaman aralığında teslim edilme şartıyla belirlenmiş kalite ve hizmet seviyesindeki malzeme, üretim ve bitmiş mallar için en iyi maliyeti sağlayan satıcıya karar verme.

daha iyi fiyat aralığı (better price range) Ürün sınıfı için ortalama fiyatlandırmadan daha fazlası, bir ürünün kalitesinin daha iyi olduğu ama özel tasarım olmadığı anlamına gelir; genellikle yüksek gelirli insanların gittiği departman mağazalarda ve tek tip ürün satan specialty mağazalarda kullanılır.

metrekare denklikleri (square meter equivalents-SEM) Bir elbise veya elbise grubu yapmak için gereken kumaş miktarı.

eğitim (training) Spesifik ve önceden belirlenmiş sonuçların olabildiğince çabuk nasıl üretileceğini içeren oldukça kısa dönemli bir etkinlik.

ilave fiyat artışı (additional markup) İlk fiyat ve premium fiyat arasındaki fark.

perakende seri sunumu (retail line presentation) Perakende mağazalar, Internet mağazaları ve/veya televizyon üzerinden yayınlanan evden alışveriş yapma programları aracılığıyla bir ürün serisini nihai tüketiciye satma işlemi.

yoğun değişim geçiren ürünler (change-intensive products) Moda ve sezonsal etkiler nedeniyle çok sık değişiklik geçiren ürünler.

satış hacmi (sales volume) Değerlendirilen satış dönemi süresindeki sınıflandırmaların toplam satışı.

Madde 807/Bölüm 9802 (Item 807/Chapter 9802) Ürünlerin ABD?de tasarlanıp ve kesilmesine, ihraç edilerek yabancı bir ülkede dikilmesine ve sonra da sadece katma değer üzerinden belirlenen gümrük vergileri ile ithal edilmesine olanak sağlayan ABD gümrük vergisi programındaki özel bir madde.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.