Türkiye'nin Simgesi Nedir ?

2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar.. Bildiğiniz gibi çoğu ülke sahip olduğu bir değerle (kişi şehir sanat eseri olay figür çeşitli coğrafik unsurlar…) biliniyor..

Mesela Mısır deyince herkesin aklına ilk Piramitler gelir..
ya da Özgürlük Anıtı deyince ABD..

Eiffel Kulesi Fransa-yı Pizza Kulesi İtalya-yı.. Çin Seddi Çin-i hatırlatır..

Örnekler böylece uzayıp gidiyor…

Bir kişi bir kurum bir yapı bir şehir bir olay…..?

Sizce TÜRKİYE-yi en iyi ne simgeler?

En çok hangi değerimizle tanınıyoruz ya da tanınmalıyız…?
KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
Çok güzel bir konuyu gündeme taşıyorsunuz. Sizi gerçekten kutluyorum.Konunun çok gürültü kopartması gerektiğini düşünüyorum.Benim önerim,kültürlerin harman olduğu bu coğrafyada yapısal semboller yerine düşünce ve felsefe öğelerinin kulanılmasıdır.Mevlana gibi…

Duzenleyen isemcs – 08.Aralık.2010 saat 15:33
Ayasofya Olabilir..

Yada Boğaz Köprüleri

Bence Atatürk…

ATATÜRK MEVLANA VE MİMAR SİNAN
Önemli şahsiyetimiz olarak: Atatürk,
Önemli Yerimiz olarak: İstanbul ve İstanbul Boğazı

Dünyada da en çok bu iki değerimizle tanınıyoruz ve de tanınmalıyız.

Arkadaslar, Turkiyenin en unlu kisisi kimdir diye sorulmuyor, orneklere bakilirsa, jeografik simge soruldugu apacik. Dolayisiyla, bu manada, bence Bogazici koprusu Turkiyeyi en iyi sekilde temsil eder, sebebi de guzel ulkemizin Avrupa ve Asyayi birbirine baglayan kopru vazifesini yerine getirdigi icin.
Eger, modern Turkiyenin en unlu ismi kimdir denirse, o zaman da cevap tabii ki Ataturk olacaktir. Genel manada Turk kultur ve felsefesini temsil etme acisindan da Mevlana Turkiyenin semboludur denebilir.

Merhaba arkadaşlar, bir turizmci olarak Türkiyenin uluslar arasında bir simgesi olduğunu belirtmek isterim, buda sitilize edilmiş yatay bir laledir veya hangi dilde Türkiye yazılmışsa kelimenin üstünde bir lale resmidir. Bakınız turizm bakanlığı broşürlerine.
Marko Polo İç anadoludan laleyi Hollandaya götürür ve lale altın değerine kavuşur ve bizlerde lale devrinde Hollandadan tekrar lale ithal ederiz. Patetesin anavatanı nasıl Amerika ise laleninde anavatanı Türkiyedir.

Selamlar,
her Devlet tarihi ile tanınıyorsa bizimde osmanlı veya cumhuriyetimizle övüneceksek Mimar sinan-ın Sultanahmet camii , Topkapı sarayı veya Surlar tabi ki Atatürk ama Anıtkabiri yapamayız hee birde her turistin gelipte görmeden gitmediği tek yer İstanbul boğazıdır.

Güzel bir tartışma başlığı, teşekkürler.

Bugüne kadar Türkiye-nin tek bir simgesinin olmayışının bizim eksikliğimizin olduğunu düşünmüyorum. Keza ülkemizde dünya üzerinde ancak bir kaç ülkeye nasip olacak çoğunlukta simge olabilecek eserler olduğu için öne çıkan tek bir eser olmadı hiç.
Kapadokya, Selimiye Camii, Süleymaniye Camii, Yerebatan sarayı, Sümela Manastırı, Akdamar Kilisesi, Ihlara Vadisi, Anıtkabir, Mevlana Türbesi, Ayasofya, Boğaziçi ve FSM köprüleri Galata Kulesi, Aspendos,  Efes Harabeleri, Manyas Kuş Cenneti….. daha sayamadığımız bir çok eser, mekan vb.
Bence başarılı reklam ve tanıtım kampanyaları ile tümü öne çıkarılabilir. Örneğin, 8 sene evvel ülkemizde Eurovision düzenlendi. Bu organizasyon Aspendos-ta yapılamazmıydı? Tüm dünyaya Aspendosu anlatmış olur, onu aradan çıkarırdık 🙂
Ama illa ki birsinin simge olması gerekirse ben Kapadokya, Selimiye ve Süleymaniye arasında kararsız kalıyorum.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

2 yorum

Leave A Reply