0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Günün Zeka Sorusu

0

Chateau de Diane Cinayeti

Diane Şatosunun sahibi Mme.Diane odasında ölü bulunmuştu. Adli otopside Mme.Diane'nin çok kuvvetli bir toksin olan akonitin enjekte edilerek öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Olaya ünlü dedektif Sherlock Holmes el koymuştur tabii. Cinayet saatinde evde Mme.Diane'nin özel sekreteri olan genç bir bayan, yaşlı bir uşak ve genç bir arabacı vardı. Hiçbiri şatoya bir yabancı girdiğini görmemişti. Mme.Diane'nin şifreli özel kasası açılarak içindeki herşey çalındığından katilin şifreyi bulan birisi olduğu kesindi. Şifreyi yalnız Mme.Diane biliyordu. Ancak Mme.Diane'nin özel sekreteriyle konuşurken şifresiyle ilgili şöyle bir ifade kullandığı biliniyordu :

“9 benim uğurlu sayımdır, şifremi hergün değiştirir ve her basamağı 9 olan iki sayının çarpımı olarak seçerim (mesela 999×9= 8991)

Ertesi sabah uşak, arabacının çöp sepetinde bir kağıt bulmuştu, kağıtta 11 haneli garip bir sayı yazıyordu “39277651489”

Arabacı cinayet saatinde odasında uyuduğunu söylüyordu ve tanığı yoktu. Polisler arabacıyı çöp sepetinde şifreyi andırır sayılar bulunduğu için tutuklamak üzereyken Holmes araya girdi ve arabacının suçlu olmayacağını söyledi.

Holmes bunu nasıl anladı?

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.