Market Raflarını Süsleyen Organik Ürünler Artık Pazarda

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cumartesi günleri kurulacak olan pazarda, Türkiye”nin çeşitli bölgelerinden gelen ekolojik (organik) ürün üreticilerinin, tamamen doğal yöntemlerle yetiştirdiği taze ekolojik sebze ve meyve ile diğer ekolojik ürünler her hafta tüketiciye sunulacak.

Milupa”dan 50.000 YTL”lik Destek
Milupa”nın Marka Müdürü Begüm Tekin ise Türkiye”de ekolojik gıda üretimi olmasına rağmen, halkta ekolojik ürünün pahalı olduğuna ilişkin yaygın kanaatin bulunduğunu söyledi. Bu nedenle Milupa olarak bu projeye 50 bin YTL”lik destek sağladıklarını açıklayan Tekin, “Türkiye”nin ilk yüzde 100 Ekolojik Halk Pazarı, her türlü ekolojik ürünün tüketiciye ulaştırıldığı bir halk pazarı olarak bu engelleri ortadan kaldırabilecek bir model olacak” dedi. Kurulacak pazarda birebir aileler ve bebeklerine organik kavanoz mamalarının tadımını da yaptıracaklarını kaydeden Tekin, Milupa olarak yeni organik ürünler geliştirerek, Türkiye pazarına sunmaya devam edeceklerini söyledi. Organik hammadelerini dünyanın çeşitli yerlerinden temin ettiklerini belirten Tekin, bu nedenle gerek yurtdışında gerekse Türkiye”de çeşitli sertifikasyon kuruluşlarıyla faaliyette olduklarını anlattı.

Projenin Öncüsü Buğday Derneği
Yüzde 100 Ekolojik Halk Pazarı Projesi”nin sahibi Buğday Derneği. Dernek, projenin hazırlanması, yürütülmesi ve tüm tarafların ilişkilerinin düzenlenmesini üstlenirken, Şişli Belediyesi de her hafta kurulacak pazaryerinin fiziki mekân tahsisi, pazaryeri düzeni ve tertibinden sorumlu proje ortağı konumunda. Şişli ilçe sınırları içindeki en büyük ikinci pazar olan Feriköy pazarına kurulacak olan pazarın mali destekçileri ise Pınar Organik Süt ve Milupa.

Basın sponsorları da Açık Radyo, Atlas Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi ve Ntvmsnbc olan pazara her gelir düzeyinden müşteri beklenirken, pazarda satış yapacak kişi ve kuruluşlarda aranan şart ise ekolojik olarak tarım yaptıklarına dair sertifikalarının bulunması.

Hemen hemen her marketin raflarında yer ayırdığı organik ürünlerin şimdi de pazarı kuruluyor. Buğday Derneği”nin Şişli Belediyesi ortaklığı ile organik bebek maması üreticisi Milupa ve Türkiye”nin ilk organik sütünü piyasaya sunan Pınar”ın ana sponsorluğunda kurulacak Türkiye”nin ilk yüzde 100 Ekolojik Halk Pazarı, 17 Haziran 2006 tarihinde Şişli Feriköy”de açılıyor.

Cumartesi günleri kurulacak olan pazarda, Türkiye”nin çeşitli bölgelerinden gelen ekolojik (organik) ürün üreticilerinin, tamamen doğal yöntemlerle yetiştirdiği taze ekolojik sebze ve meyve ile diğer ekolojik ürünler her hafta tüketiciye sunulacak.

Yaşar Gıda, Sponsorluk Tekliflerine Açık
Yaşar Gıda Grubu Pazarlama Direktörü Kaan Tanık, Ekolojik Pazaryeri Projesi”yle Türkiye”de hem tüketiciler arasındaki organik ürün bilincini yaygınlaştırmayı hem de tamamen doğal yollarla organik üretim yapan çiftçiyi desteklemeyi amaçladıklarını söyledi. Türkiye”de organik ürünlerle ilgili projelerin kısıtlı olduğunu dile getiren Tanık, Ekojik Pazaryeri Projesi”nde ana sponsor olarak verdikleri desteği, başka kuruluşlardan benzer projeler için teklif geldiğinde de verebileceklerini söyledi.

Pınar olarak Doğan Holding Organik Çiftliği”yle işbirliği içinde Haziran 2005″den beri organik süt üretimi yaptıklarını kaydeden Tanık, Türkiye”de organik ürün bilincinin yaygınlaşması ve tüketimin artmasıyla beraber, organik sütün yanı sıra organik süt ürünleri üretme planlarının olduğunu da söyledi.

Avrupa ve Amerika pazarlarında organik süt ve süt ürünlerinin belirli bir yer edindiğini dile getiren Tanık, “Türkiye daha yolun başında olmasına rağmen önümüzdeki yıllarda organik gıda ürünleri piyasasının genişlemesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

15/06/2006

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply