0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Abramoviç'in Zekâsı …

0

 Roman Abramovic, milyarlarca dolarlık serveti, pırıltılı oligark yaşantısı kadar, az konuşması, sırlarını saklaması ile de her zaman ilgi odağı. Hakkında pek çok şehir efsanesi üretilen Abramovic' in bugünün milyarderi olacağının ilk ışıltısı, henüz askerlik yaparken kendini göstermiş.

İlk devlet başkanı Yeltsin'in kızı Tatyana Dyacenko, anılarını yazdığı kitabında, Abramovic'in “keskin zekasını gösteren çok ilginç bir olayı ilk kez anlatmış: Buna göre Abramovic, Vladimir'de top mermisi üreten bir fabrikada iki yıl askerlik yaptıktan sonra, tezkeresini almadan önce rus ordusunda gelenek olduğu üzere kendisinden vatan için hep hatırlanacak, önemli bir son görev yerine getirmesi” istenmiş. Komutanlar herkese bir “son görev” verirken, yakınlarda yapılacak olan bir yolun geçeceği ormanlık bölgede ağaçların kesilmesi işinide Abramovic' e vermişler. Ortada epeyce bir ağaç varmış. Normal şartlarda Abramovic'in ağaçları kesip yol açması için uzun bir süre daha askerde kalması gerekiyormuş. Roman zekasını kullanarak sorunu çözmüş:

Yakındaki köye gidip köylüleri toplamış.Size ağaç lazım, kaçak keserseniz devletin gözünde suçlu duruma düşeceksiniz. Oysa ben yasal olarak ormanın bir bölgesinde ağaç kesme iznini aldım.Bu bölgeyi küçük parsellere böldüm. Bu parselleri çok ucuza satıyorum. Parseli alın, ağaçları kesip götürün. Her şey yasal demiş. Köylüler bu işe sevinmiş. Sembolik bir paraya epeyce ağaç kesmişler. Abramovic böylece bir asker için “servet” sayılabilecek bir para kazanmış, köylüler diledikleri kadar ağaç sahibi olmuş, devlet de ihtiyacı olan yolu bedavaya açtırmış.

Komutanları, koca ormanlık alanın iki günde kesilip temizlsendigini görünce şoke olmuş, ama “tezkere ödevini” başarıyla yapan Abramovic üçüncü gün bölüğünden ayrılıp evinin yolunu tutmuş. Hemde cebi para dolu olarak. Yani Rusya' da askerden zengin dönen tek er olarak Abramovic zaten o gün tarihe geçmiş. 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.