0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Çivi gibi olmanın sırları

0

Çivi gibi olmanın sırları

Türkiye Body Fitness Şampiyonası ikinci Serhat Çamkerten, kendi geliştirdiği diyet programını anlattı.

Öğün atlamadan, doğru zamanda doğru şeyleri yiyerek ve egzersiz yaparak 2 haftada 10 kilo vermek ve çivi gibi vücuda sahip olmak mümkün.

Temelinde ağırlıklı olarak sebze ve protein bulunan, düşük karbonhidrat, mümkün olan en düşük seviyede yağ ve tuz içerikli, ayrıca şekerden uzak durularak yapılacak bu diyet, egzersizle birlikte azami düzeyde yararlı hale getirilebiliyor.

Ankara'da geçen ay sonunda düzenlenen Türkiye Klasik Vücut Geliştirme (Body Fitness) Şampiyonası'nda kategorisinde ikinciliğini elde eden Serhat Çamkerten isimli sporcu, kendi geliştirdiği bu diyet ve egzersiz programıyla kolaylıkla 76 kilodan 66 kiloya inerek, istediği sağlam vücudu elde ettiğini söyledi.

Aynı zamanda beden eğitimi öğretmeni ve Sport International Spor Kulübü'nde de fitness eğitmeni müdür yardımcılığı görevini yürüten Çamkerten, “Her şeyden önce, hem diyet hem de egzersiz yaparken disiplinli olmak gerekir. Kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin bunu bir görev değil, hayat tarzı olarak görmeleri gerekir” dedi.

Tecrübeli spor eğitmeni, “Bu yolda gidecek olanların damak tadını da değiştirmeleri gerekir. Bu değişikliğin sağlanmasıyla yeni hayat tarzı da kendiliğinden oluşacaktır.

İnsanlar, kendilerinden hiçbir şeyi esirgemesinler. Ancak zararlı yiyeceklerin vücutlarına vereceği zararın bilinciyle damak tadını değiştirmeleri gerekir” diye öneride bulundu.

Vücudun yağ yakma kapasitesini artırın

Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için yapılacak egzersiz ve günlük yaşam sırasında su içmenin önemine işaret eden Çamkerten, egzersizden önce içilen yarım litre suyun hem yağ yakmayı hızlandırdığını, hem de performansı arttırdığını belirtti.

Egezersiz sırasında yudum yudum içilecek bir yarım litre suyun da, çalışma sırasında kaybedilen suyu yerine koymak için gerekli olduğunu belirten Çamkerten, egzersiz yapan kişilerin günde 3-4 litre su içmesinin gerekli olduğunun altını çizdi.

Çamkerten, egzersiz yapanlara, sporcu ve enerji içeceklerine de itibar etmemeli önerisinde bulunarak, “En iyi içecek su, zaten enerji içeceği tek başına yeterli değil. Kesinlikle su içmek gerek. Ayrıca şeker ve tuzdan da uzak durulmalı” dedi.

Kendisinin yarışmadan önceki bir ay boyunca şekerden uzak durduğunu ve şu anda da değişen damak tadıyla birlikte şekerli gıdalar için bir istek duymadığını belirten Çamkerten, “Beden ve ruh bir bütünlük içinde, bu bütünlüğü korumak gerek. Bunun yolu düzenli egzersiz ve düzenli beslenme.

Ancak bu, hayatı zindan edecek bir yaşam tarzı değil. İnsanlar spor yaparak eğlenecekler, kendilerini daha çok sevecekler. Düzenli ve bilinçli beslenerek de vücutlarına zarar verecek şeylerden sakınacaklar” diye konuştu.

Protein ve sebze ağırlıklı diyet

Fitness öğretmeni Serhat Çamkerten'e kategorisinde Türkiye ikinciliği getiren protein ve sebze ağırlıklı diyet, sabahları 3 adet yumurtanın beyazı, 1 adet yumurtanın sarısı, 1 domates, orta büyüklükte bir dilim tuzsuz beyaz peynir, 1 dilim kepekli ekmek, 5 çorba kaşığı pirinç lapası ve yağsız sütten oluşuyor.

Bu kuvvetli sabah kahvaltısından sonra öğlen arasında 4 kaşık pilav, 150 gram yağsız tavuk eti (göğüs) ve bol yeşil salata bulunan diyette, öğlen 200 gram yağsız tavuk veya balık eti, yine bol yeşil salata ve 6 kaşık pirinç lapası yer alıyor.

Akşam yemeğinde de 150 gram yağsız tavuk veya balık eti, bol yeşil salata, 1 kaşık yoğurt ile 1 dilim kepek ekmeği bulunan diyet, yatmadan önce de bir bardak yağsız süt içmeye izin veriyor.

Serhat Çamkerten, kendisine Türkiye ikinciliği kazandıran bu programın egzersiz bölümünde de haftanın 5-6 günü sabahları 30 ila 45 dakika kardiyo çalışması yaparken, ardından 20 tekrarlı ağırlık çalışması ve çeşitli zenginleştirilmiş ağırlık programları uyguladı.

Tecrübeli fitness eğitmeni Çamkerten, diyet ve egzersiz yöntemiyle zayıflamak ve sağlıklı, zinde bir vücuda sahip olmak isteyenlerin, spor eğitmenlerinden yardım almaları ve uygun bir egzersiz programı eşliğinde çalışmaları önerisinde bulunuyor.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.