0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ÇOCUĞUNUZA ZAMAN YÖNETİMİNİ NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

0

Çocukların başta ev ödevleri olmak üzere yapmaları gereken bir çok etkinlik ve uğraş var. Ancak Anne ve babaların da oldukça yoğun programları var. Ailelerin bunlarla baş etmesi, zamanı etkili şekilde kullanması için bir arada çalışmaları gerekiyor.Peki bu durumda çocuğunuza zamanını planlamasını nasıl öğretebilirsiniz? İşte çocuklara zaman yönetimini öğretmenin yolları:

1. Rol model olun. Düzensiz, kaotik anne-babalar genellikle düzensiz çocuklara sahip oluyor.

2. Ailece rutinler oluşturun. Fikirlerinizi ve aktivitelerinizi tartışmak için bir aile toplantısı düzenleyin. Tüm aile üyelerinin görevi olmasına dikkat edin. Görevini tamamlayan her aile üyesine verilecek olan ödülleri belirleyin. Ve aynı şekilde görevini tamamlamayan aile üyelerinin ne gibi zorluklarla karşılaşacağına da karar verin.

3. Ailenin tüm üyeleri için kart hazırlayın. Daha küçük çocuklar için bir çıkartma kartı yetecektir. Görevlerini yapmaları için onlara ip uçları verebilirsiniz. Okumayı henüz bilmeyen çocuklar için de resimler ve renkler görevlerin yerini alacaktır.

4. Çocuklarınıza bir işi başarması için gerekli araç-gereçleri verin. Alarmlı saat, kol saati ve kişisel takvimler ise daha büyük çocuklar için faydalı olacaktır. Daha küçükler için ailenin yapacağı hatırlatmalar ve kartlar onların işine odaklanmasına yardım edecektir.

5. Tutarlı olun. Eğer çocuğunuz zaman yönetimi konusunu düzenli olarak uygulayamıyorsa, bunun için çaba gösterecektir. Onunla açıkça konuşursanız, rol model olursanız ve başarması için gerekli araç-gereci ona temin ederseniz zaman yönetimini öğretme süreciniz daha kolay olacaktır.

Kaynak : www.zaman.com.tr

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.