0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Demir Eksikliğinin Zeka Gelişimine Etkisi

0

Demir eksikliği sadece kansızlık nedeni değildir; vücutta enerji metabolizması, sinir sistemi, fiziki performanstan sorumlu adale sistemi ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini sağlayan savunma sistemiyle de çok ilgilidir. İnsan beyninin en hızlı geliştiği dönem, yani ilk iki yaş dönemi sonunda beyin gelişiminin yüzde 80-90′ı tamamlanır. Bu dönemde çocukların demir eksikliği hastalığına yakalanmaları halinde zeka gelişiminde kalıcı kayıplara neden olacak hasarlar oluşabilir. Özellikle bebeklik döneminde demir eksikliğinden korunma, zeka seviyesinin yükselmesine etki edebilecek bir faktördür. Bu nedenle, iki yaş aralığında demir eksikliğini giderme adına kontrollerin yapılması ve önlemler alınması gerekir.

Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, konuyla ilgi yaptığı açıklamada; okul çağındaki çocuklarda, demir eksikliği nedeniyle, başarıyı olumsuz etkileyen zihni ve fiziki performans düşüklüğü görülebildiğine dikkat çekiyor. “Bu çocukların zeka düzeyleri, demir eksikliği olmayan kişilere oranla biraz daha düşüktür; anlama kabiliyetleri, fiziki güçleri, problem çözme yetenekleri zayıftır. Bu durum, demir eksikliğinin giderilmesiyle tamamen düzelebilir.”

Demir İçeren Gıdalar ve Tüketme Alışkanlıkları

• Kırmızı et ve et ürünleri, balık, karaciger, dalak, roka, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi kuruyemişler, kuru meyveler, üzüm, kayısı çilek, ayva gibi yaş meyveler, pekmez, tahin, üzüm, üzüm pekmezi demir içeren gıdalar arasındadır.

• Pekmez, süte ve süt ürünlerine karıştırılarak alınırsa, demir emilimi azalır. Bu sebeple pekmezi sade veya meyve suları ile birlikte almak gerekir.

• Çay ve kahve demir emilimini azaltır. Çay ve kahvenin, yemeklerden hemen sonra içilmemesi gerekir. Aksi takdirde demirin emilimini engellenir ve yiyeceklerdeki demir etkisiz hale gelir.

• Kalsiyum, demir emilimini azaltır. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, gibi yiyecekler demir ilacıyla birlikte alınmamalıdır.

• Üzüm, keçiboynuzu veya dut pekmezinden, sabahları uyanınca bir kahve fincanı içilebilir. Pekmezin içine limon sıkılması demirin emilimini artırır.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.