0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ne alacak bu müşteri?

0

Ne alacak bu müşteri?

 

Öğr. Gör. Aslı ÖZTOPÇU

 

Uzun zamandır akademik ortam içerisinde biri olarak zaman zaman sektör tecrübelerim ile birlikte müşterileri yani bizleri daha iyi tanımaya başladım.

 

Günümüzde müşteri portföyünün değişti. Ancak ürün çeşitliliği, inovasyon, rekabet, firmaların gücü derken müşterilerde ne yapacağını şaşırdı. Bu karmaşanın içerisinde herkes kendi istek ve düşüncelerinin ötesinde gelişmeleri öğrenmek için gözlem ve araştırma gereği duyuyor. Bu bitmeyen öğrenme süreci de isteklere yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor.

 

CRM dediğimiz müşteri ilişkileri yönetimi; artık müşteriyi takibe almak, müşteri sadakati sağlamak, ürün ve hizmetlerimizi satmak için gerekli olanlardan çok daha fazlası. En zor olanı da  insanı mutlu etmek. İşletmeler için ise artık esas hedef müşteriyi mutlu etmek zorunluluğudur.

 

Ancak bazı firmalar bu zorunluluğu unutarak sadece ürün ve hizmetleri ile ilgilenmekteler. Bunun sebebi rekabet ile baş edebilmek. Tabii bu arda müşterileri kimsenin düşündüğü yok. Müşteri de ne yapacağını bilmez durumda. Sonuçta da tam bir kaos yaşanıyor.

 

Sektörlere göre değişkenlik gösterse de maalesef müşteriler için zor günler geliyor. Biz akademik ortamda doğruları anlata duralım, her şey kendi yolunda ilerliyor. Umarım çok yara almayız.       

 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.