0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Pazarlamanız çalışıyor mu?

0

Pazarlamanız çalışıyor mu?

Pazarlamanız çalışıyor mu?

Sınırlı sayıda pazarlama kaynağını kaçırmak yerine, mutlaka plan yapınız ve pazarlama fırsatlarını izleyerek neyin işe yaradığını öğrenmek fırsatları denize atmanızı engelleyecektir.

Pazarlamanız için maksimum kârın 5 adımı :

Hedeflerinizi Belirleyin
İlk olarak, pazarınızdaki hedeflediğiniz müşterilerin profillerine göre yorumlayınız. Unutmayın hedeflediğiniz pazar sizin merkez pazarınız değildir. Hedefler stratejilere ya da amaçlara göre değişirken, merkezdeki müşterileriniz kararlı biçimde kalmaktadır.
Müşterileri Araştırın
Temel olarak hedeflediğiniz müşterin karakteristiklerini bilene kadar pazarlama çabalarınızı pazara sunmanız zaman alır. Ürünleriniz hakkında ne düşündüklerini neden ürünlerinizi tercih ettiklerini, nasıl ve ne zaman kullandıklarını bulmaya çalışın. Özellikle müşterilerin sizinle nasıl ve ne sıklıkla haberleşebiliceklerini bilmek istiyiceksiniz. Müşterilerinizin ihitiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabiliceğinizi gözden kaçırmayın.
Müşterilerin görüşlerini çeşitli yollardan elde edebilirsiniz. Müşterilerle konuşurken sorular sorun. Aynı zamanda basit anketler hazırlayın pasta kartları yada online formalar hazırlayarak müşteri memnuniyeti ile ilgili bilgiler toplayın. Bunları yapmak için katılanlara ufak hediyeler önerebilirsiniz. Ayrıca telefonlar araştırma da yapabilirsiniz. Sonuçları size şaşırtacaktır. Microsoft Office Outlook 2003 birlikte Business Contact Manager kullanarak anket sonuçlarını toplayıp ilgili müşterileri takip edebilirsiniz. Anket sonuçları geldikçe Microsoft Office Excel 2003 kullanarak raporlarınız hakkında analizler yapabilirsiniz.

Araştırmalarınız için yaptığınız e-posta listesini Business Contact Manager dan alabilirsiniz. Mail Merge Wizard-ı kullarak içindeki Microsoft Office Publisher 2003 veya Microsoft Office Word 2003-dan herhangi biri Business Contact Manager ya da Excel 2003 içindeki dokümanları birleştirir.
Başarınızı Ölçün

Aldığınız sonuçları seçtiğiniz pazarlamaya uygun istek ve beklentilerinize göre değerlendirin. Hedeflerinize ulaşmak için endüstri gruplarından, küçük işletmelerden veya bağımşız çalışan pazarlama şirkletlerinden yardım alabilirsiniz.

Satış gelirlerinizi belirli bir seviyede veya aylık belirli düzeyde tutabilirsiniz. Hedefiniz toplam yıllık elde edilmiş müşteri sayısı veya bir mali yılda yeni yatırım yapanlar kadar olmalı. Başarının anlamı müşterinin algılaması ile müşteri memnuniyetinin arasındadır. Hangisi olursa olsun öncelikle arzu edilen sonuçları birleştirmelisiniz.
ROI-ı hesaplayın

Teklif edilmiş pazarlama fiyatı ile beklediğiniz gerçek (kasettiğimiz satiş değildir) karı karşılaştırın.
Satış boyunca müşterinin cevaplarını takıp edin böylece açık bir şekilde müşterilerin kapınıza yada web sitenize neler getirdiğini takip edebilirsiniz. bu gelişimi daha etkili bir hale getirebilirimisiniz? Müşteriler başka ürünle ve servislerden almak için size geri dönüyorlarmı? Size daha çok bağımlı olmaları için neler yapabilirsiniz?
Bilmeniz gerekenler:

Pazarlama materyallerinin ve dağıtımının size maliyeti
Satış sonu gelen cevapların skorları
Müşteri cevaplarının telefon, posta, ya da e-postadan hangisi ile geldiğinin sınıflandırılması

Şimdi müşterinin dikkatini çekmenin size maliyetini hesaplayabilirsiniz.
Sonuçların Takibi ve Gayretin Ayarlanması

Dataları elde ederek, sonuçları gğncelleyerek ve ilerlemenizi takip ederek, satış raporları finansal analizler ve müşteri bilgileri yaratabilirsiniz. Böylece hangisinin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Bu bilgiyle Publisher 2003 kullanrak ve pazarlama şablonları yapabilirsiniz.

Kampanyalarınız hakkindaki tabloları Word 2003, Excel 2003, yada Microsoft Office Publisher 2003 içinde yaparak sonuçlarını hesaplayabilirsiniz.

Bir kere test edip durmayın, taktiklerinizi ve mesajlarınızı gözden geçirin. Düşük ücret ve eforla daha geniş daha pahalı kanıtlanmıs pazarlama geliştirin.
Bazı örnekler:

Özeller kuponlar yaratın. Teklifler için değişik kodlar kullanın. Böylece neyin işinizi cezbettiğini bilebilirsiniz.
Ücretsiz telefon hatları alarak promosyonunuzu çeşitlendirin.
Devamlı müşterilerinizle temas halinde olun. Size geri dönmelerini neyin sağlayacağını bulun.
Uzun zaman alişveriş yapmayan müşterilerinize posta kartı atın. Ürün almaları için özendirici tekliflerde bulunun
Her gönderdiğiniz teklife e-posta ve web adresinizi koyun.

Şayet pazarlamaya iş üretmekten daha fazla zaman ayırıyorsanız buna son verin ve yeni kampanya yaratın.

Kaynak: Microsoft Girişim

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.