0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Sinpaş ın ERP Tercihi IFS Oldu

0

30 yılı aşkın bir süredir inşaat sektöründe faaliyet gösteren Sinpaş, daha hızlı ve verimli bir veri işletme yapısına kavuşmak için kurumsal kaynak planlaması (ERP) projesi başlattı. Uzun bir araştırma sürecinin ardından ERP çözümü olarak IFS Uygulamaları’nda karar kılan şirket, müşteri ilişkileri yönetiminden (CRM) proje yönetimine, satınalmadan Web tabanlı şantiye takibine kadar tüm süreçlerini entegre bir yapıda birleştirmeyi; bu sayede, kalite ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden, proje süre ve maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

Sinpaş ERP Projesi İletişim Sorumlusu Adem Ekizoğlu, inşaat sektöründe bu çaplı bir projenin yaşama geçirilecek olmasının çok önemli olduğunu, ilerleyen dönemlerde Çelik Group bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer şirketlerde de IFS Uygulamaları’nın kullanılacağını söylüyor. ERP projesinden en büyük beklentilerinin zaman kazancı ve verimlilik artışı olduğunu kaydeden Ekizoğlu, proje kapsamında yer alan CRM modülü ve buna entegre çalışacak Web portalları ile, uygun duyuru kanalları kurarak müşterileri projenin her safhasından ve onlara özel yapılan etkinliklerden haberdar etmek istediklerini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, proje yönetimi, satınalma ve muhasebe modüllerinin yardımıyla, etkin bir proje planlaması ve gerçekleşen proje maliyetleri gibi konuları daha hassas ve kısa sürede gerçekleştireceklerini belirtiyor.

Ekizoğlu, IFS Uygulamaları’nı seçmelerinin nedenini ise şöyle açıklıyor: “Seçeceğimiz ERP çözümünün, kapsamlı bir satınalma ve malzeme yönetimi fonksiyonalitesinin yanı sıra iyi bir proje yönetimi modülü içermesi ve hatta mümkünse, kullandığımız Primavera proje planlama yazılımıyla entegre çalışabilmesi, dağınık yapıdaki şantiyelerimizin merkez ile eşzamanlı çalışabilmesi için uzaktan kullanıma izin veren Web portallarına sahip olması ve uyarlamaların gerektiğinde bilgi işlem bölümümüz tarafından da yapılabilmesi için açık kodlu bir yapı ve endüstri standardı bir geliştirme diline sahip olması, öncelikli kriterlerimiz arasındaydı. Ayrıca, uygulamanın Çelik Group bünyesinde değişik sektörlerde faaliyet gösteren, birbirinden çok farklı iş süreçlerine sahip şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek fonksiyonel derinlik ve iş tecrübesine sahip olması önemliydi. Bu koşulların tamamını sağlaması nedeniyle, IFS Uygulamaları tercihimiz oldu.”

IFS Uygulamaları Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Öztürk ise Sinpaş projesinin, IFS Uygulamaları’nın Türkiye’deki ilk inşaat projesi olması açısından önemli olduğunu söylüyor. Öztürk şöyle devam ediyor: “İnşaat sektörü, sistem olarak alışık olduğumuz otomotiv ve elektronik gibi sektörlerden çok farklı dinamiklere sahip. IFS, sahip olduğu güçlü ETO (Engineer-to-Order, Siparişe Özel Tasarım) üretim modeli sayesinde, tasarım faaliyetlerinden dokümantasyona, proje planlamadan satınalmaya, müşteri ilişkileri yönetiminden fiili proje maliyetlerine kadar proje tipi üretim yapan bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri içeriyor. Buna ek olarak, dağınık yapıdaki şantiyelerden Web portalları ile eşzamanlı çalışma özelliği, EventServer ile projenin her adımındaki aksaklıkları ilgililere SMS ya da e-posta ile bildirebilmesi, Primavera ya da MS Project gibi planlama araçları ve AutoCAD gibi tasarım araçları ile entegre çalışabilmesi ve her şeyden önemlisi, dünya çapında proje tipi üretim yapan çok sayıda inşaat ve altyapı referansına sahip olması, tercih edilmemizi sağlayan diğer özellikler.” Öztürk, Sinpaş BT ekibinin IFS’in endüstri standardı Foundation1 geliştirme ortamı yardımıyla kendilerine özel değişiklikleri kolaylıkla yapabilmelerinin de ERP proje maliyetini düşürmesi ve tedarikçi firmaya olan bağımlılığı azaltması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

IFS’in Türkiye’deki tek temsilcisi Unitec’in danışmanlığında devreye alınacak olan Sinpaş ERP projesi, iki faz halinde yaşama geçirilecek. Birinci fazda, tüm proje planlama üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü bölümler ve bunlara bağlı yardımcı bölümler, ikinci fazda ise satış, pazarlama, satış sonrası ve insan kaynakları bölümleri ele alınacak.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.