0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Depo ve Stok Yönetimi Eğitiminin Önemi

1

Depo ve Stok Yönetimi Eğitiminin Önemi

Yıllardır depo eğitimi, depo ve stok yönetimi, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi eğitimi gibi eğitimler vermekteyiz. Türkiye’nin ekonomisinde inişli çıkışlı dönemler oldu ve de eğitimler hep süregeldi. Büyük ve kurumsal işletmelere kurumsal gelişim eğitimlerini önermek ve kabul ettirmek hiç de zor olmadı. Bu işletmeler ihtiyaçları çerçevesinde eğitim içeriklerine bakarak ve de gereksinimlerinin ne olduğunu bilerek bize müracaat ederler ve kurumsal gelişim eğitimlerine katılırlar. Her hangi bir projeleri veya sorun çözmeleri gerektiğinde bizi çağırırlar ve sorunlarına bizi ortak ederler. bu konuda danışmanlıklarla dışarıdan uzman görüşü alarak sorunlarını çözerler.

Ancak KOBİ işletmelerinde bu süreç genelde bu şekilde yürümemektedir. Zira bu işletmeler bu şekilde açık davranamamak ve kurumsal gelişim eğitimlerinin firmaya olan katkılarını tam olarak süzememektedirler.

Bu konuda hem sorunların tespit edilmesinde bir takım sorunlar olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuyu aydınlatma gereği hep olmuştur, bu nedenle aşağıdaki bilgileri paylaşmak gereksinimi doğmuştur.

Depo ve stok yönetimi eğitiminin firmaya olan katkıları

Öncelikle neden depolama yapılacağının tarifi yapılmaktadır.

Depolamanın ne kadar pahalı bir uygulama olduğu tanımlanarak gereksiz depolamanın ne kadar anlamsız olduğu anlatılmaktadır.

Ürün farklılıklarının depo üzerine etkisi ve aynı zamanda FİFO ve LİFO uygulamalarının depo yönetimi üzerine etkileri tanımlanmaktadır.

Depo kapasitesinin hesaplanması ve depo kapasite kullanım değerlerinin hesaplanması yaklaşımları tanımlanmaktadır.

Depo da kullanılan değişik çeşitte istif makineleri ve bu makinelerinin özellikleri tanımlanmaktadır. Depolarda oluşabilecek olan kazalar ve alınması gereken tedbirler tanımlanmaktadır.

Depolarda oluşan kayıplar ve hatalı stokların olası oluşma nedenleri tanımlanmakta ve giderilme yöntemleri anlatılmaktadır.

Depolarda kullanılan raflar tanımlanmakta ve tasarımın alt yapısı verilmektedir.

Depo tasarım alt yapısı sağlanmaktadır. İleriye dönük olarak yapılacak olan bir yatırımın temelleri, uzun süreli kullanılma olanakları ve bazı yaklaşımlar ile deponun verimli kullanımını uzatmanın yöntemleri de paylaşılmaktadır.

Depo da norm kapasite, norm kadro çalışmaları anlatılmaktadır. İstif makineleri gereksinimlerinin tespiti, gereken miktarlarının nasıl tespit edileceği de anlatılmaktadır.

Elektronik yazılımların entegre edilmesi verimli kullanılmaları, veri toplama tasarımının nasıl yapılacağı, hatasızlığa yönelik olarak elektronik sistem, donanım ve yazılımların kullanımları, tasarlanma mantıkları anlatılmaktadır.

Elektronik sistemler ile BARKOD ve etiketleme sistemleri arasındaki bağlantılar paylaşılmakta ve BARKOD, KAREKOD ve RFID sistemleri tanıtılmakta ve hangi şartlarda hangilerinin tercih edileceğine dair tercihlerin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.

Depo stok konusundaki eğitimimizin en kısa şekilde hangi gereksinimlere yanıt verdiğini ana hatlarıyla anlatmış olduk.

Sevgiyle kalınız

Metin Çavuşlar

Share.

1 Yorum

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.