0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Kat Mülkiyetine Geçirilmemiş Binalara Büyük Inceleme

0

Ev sahiplerine büyük ceza kapıda
Hürriyet Gazetesi-nin vergi uzmanı yazarı Prof Dr. Şükrü Kızılot önemli bir uyarıda bulunuyor. Kızılot-un iddiasına göre Ev sahiplerinin yüzde 70’ine ceza gelecek

Neden mi?

Başta İstanbul’da olmak üzere Türkiye’deki binaların yaklaşık yüzde 70’i kat mülkiyetine geçirilmemiş de onun için!..

Siz de ceza ödemek istemiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyun.

OLAY NE?

28 Kasım 2007 tarihli Resmi Gazete’de “Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 5711 sayılı Kanun” yayımlandı. Bu kanunun Geçici birinci maddesi ile de 28.11.2007’den önce kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp “yapı kullanma belgesi” alınmış bulunan gayrimenkullerin, 28 Kasım 2009 tarihine kadar kat mülkiyetine geçirilmesi zorunlu kılındı (Yasanın tam metni için Bkz. www.yaklasim.com).

28 Kasım 2009 tarihine kadar, kat mülkiyetine geçme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere de ilgili belediyece 1.000’er TL “idari para cezası” kesilmesi öngörüldü.

Buna göre örneğin, 20 daireli bir apartmanın, 28 Kasım 2009 tarihine kadar kat mülkiyetine geçilmemesi durumunda, her bir daire malikine 1.000 TL ceza kesilecek.

TAPUNUZA BAKIN

Evi, dükkanı ya da bürosu olanların çoğu, “kat mülkiyeti” olayının ve ellerindeki tapunun nasıl bir tapu olduğunun farkında bile değiller.

Bu yazıyı okuduktan sonra, evinizin tapusunu bulun ve dikkatle bakın; “kat irtifaklı arsa tapusu” ise, olay sizi ilgilendiriyor. Kat mülkiyetine geçilmek üzere, gerekli girişimlerde bulunması için hemen yöneticinizi uyarın. Kat mülkiyetine geçilebilmesi için kat irtifakına sahip tüm maliklerin, tapu dairesine başvurmaları gerekiyor. Bunun için tapuya birlikte gitmeleri değil, istenen belgeyi tamamının imzalaması ve içlerinden birinin, örneğin yöneticinin kat mülkiyeti işlemlerini yaptırması gerekiyor. Kat mülkiyeti ile ilgili belgeler toplanırken, maliklerden biri bulunamazsa ya da direnirse, bu işlem gerçekleşmiyor (Kat mülkiyeti kurulması için istenen belgeler için Bkz. www.yaklasim.com).

Kendisine yapılan yazılı bildirime rağmen, kat mülkiyetinin kurulması için tapu idaresine verilmesi gereken belgeleri tamamlamaktan veya imzalaması gerekenleri imzalamaktan kaçınan kat irtifak hakkı sahiplerinden her birine, kendine ait bağımsız bölüm için 1.000 TL idari para cezası kesilecek. Başka bir anlatımla, kat irtifakı sahiplerinden hangisi üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmemişse, ceza sadece ona kesilecek. Bize göre, kat mülkiyeti tesisinde, her bir kat irtifakı sahibine, ayrı başvuru hakkı tanınsa daha anlamlı olurdu.

Şu anda tapu dairelerinde, ciddi bir yoğunluk var. Gayrimenkul sahipleri, son günler yaklaşmadan, kat mülkiyeti tesis ettirip, cezadan kurtulmanın peşindeler.

İSKANI OLMAYAN YANDI

Türkiye’deki binaların yaklaşık yüzde 70’inin kat mülkiyetine geçirilmiş değil. Bunlardan;

Bir kısmının, örneğinin yarısının iskanı alınmış ancak kat mülkiyeti tesis ettirilmemiş.

Bu durumda olanlar nispeten avantajlılar. Rahatça sağlanabilecek belgeleri toparlayıp, birini de yetkili kılmak suretiyle, kat mülkiyeti tesis ettirebilirler.

Bir kısmının da örneğin yüzde 70’in diğer yarısının iskanı bile alınmış değil.

Bunların işi zor.

Önce iskan alacaklar, ardından da kat mülkiyeti tesis ettirecekler.

İskan alımında 16 ayrı belge aranıyor. Bunlardan bazılarını da müteahhidin yükümlülükleri ile ilgili belgeler oluşturuyor (İstenen belgeler için Bkz. www.yaklasim.com).

İskanı alınmamış binalarda, özellikle müteahhidin sigorta primi borcu (asgari işçilik) ya da iskana aykırı inşaat (binanın dışarıya taşması, kat yüksekliği vs. gibi) problemlerin çözümü ciddi bir sorun.

 
alıntı-

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.