0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

KIRMIZI BİBER de SON TANGO

0

 Gıda sektörü içerisinde Baharat önemli bir yer tutmaktadır. Baharat içerisinde ise, Kırmızı biber, baharatların içerisinde olmazsa olmazlarındandır. Yani baharat ın lokomatifidir. K.Maraş ve yöresinde 100.000 ton /yıl yaş kırımızı biber üretimi yapılmaktadır.Bu rakam bazı verilere göre ülke üretiminin % 45-50 sine tekabül etmektedir. Bu biberler kurutulduğunda %20 kuru maddeye tekabül etmektedir yani 18-20 bin ton Kırmızı Biber üretimi gerçekleşmektedir.

 
Geçmiş yıllarda baharat toptancılarının , Paketleme firmalarının aşırı kar hırsı sektörü olumsuz etkilemiş, bu firmaların ucuz mal taleplerine daha fazla direnç gösteremeyen biber imalatçılarının bir kısmı alternatif arayışları içerisine girerek, Domates ve salça atıkarının değerlendirme yoluna gitmiş, Başta domates çekirdeği, domates kabuğu, Salçalık biber çekirdeği ve kabuklarını ülkenin çeşitli yörelerinde kurulan fabrikalardan temin ederek bunları kurutup bibere katmış, bir kısmı kepeği boyayıp Acı exratı katarak Kırmızı biber gibi piyasaya sürmüş ve bundanda çok büyük kazançlar elde etmişlerdir.
 
Bu sektörde o kadar çok hile yolları varki kimsenin aklına bile gelmez, Örneğin ürüne katılan Aşırı nem, tuz, yağ da fiyatları etkileyen ve çok sık baş vurulan bir yöntem olmaktadır. (Kodekse göre; % 8 yağ, %8 tuz,% 12 nem olmalıdır.)
 
Son yıllarda kırmızı biberdeki küflenme ve kirlilikten oluşan Aflatoksin B1 ve B2, Salmonella, küf maya, Toplam bakteri gibi unsurların Türk Gıda Kodeksi Max. değerlerinin üzerinde çıkması, Bakanlığı harekete geçirmiş ve son 2 yıldır denetimler özellikle K.Maraş bölgelerinde artırmıştır.
 
Bu durumdan rahatsız olan çiftçiler geçtiğimiz yıllarda çeşitli yürüyüşler yapmış, fabrikalar kuruluncaya kadar toprak üzerinde, veya branda üzerinde kurutma yapmalarına müsade istemişlerdir.
 
Bu isteğe K.Maraş Valiliği müsade etmemiş ancak Nurdağı- İslahiye Bölgelerinde bu yasak uygulanmadığı için O yörenin çiftçileri istedikleri gibi doğada kurutmaya devam etmişlerdir. Hatta o bölgede kurulan Kurutma tesisleri bile sezon boyunca part tıme çalışarak çalışıyor görüntüsü vermişler, esas ürünlerin büyük bir bölümünü toprakta kurutan çiftçiden almış veya fabrika arka bahçesinde naylon branda üzerinde kurutma yapmışlardır.
 
Bu gün için sektör içerisinde iyileştirme çalışmaları devam etmektedir ancak çok yetersizdir. 
Sektörde  yatırım yapmayı düşünenler bile, gelişmeleri izleyerek, bu düşüncelerinden vaz geçmektedirler. Çükü Bu sektörde iyi biber üretmek isteyenler korunamamaktadır. İyi biber üretildiğinde maliyetler katlanmaktadır ancak Toptancıların veya, sucuk imalatcılarının  ucuz mala rağbet etmesi, satış noktalarının imalathanelerin yeterince denetlenmemesi, Adliye ye sevk edilen Aflatoksinli ürünlerin mahkemelerden BERAAT la kurtulmaları, yatırım yapanların  ve yapacak olanların malesef önünü kesmiştir. Mahkemeye sevk edilen 9 ayrı dava bilir kişinin yanlış beyanı gereği tamamı BERAAT ettirilmiştir.
 
Bu davalarda savunma yapılırken, firmanın Fatura- İrsaliye kesmemiş olmalarıda davaların düşmelerine sebebiyet veren önemli, önemli olduğu kadar düşündürücüdür.
 
Şimdilerde Kırmızı biber sektöründe Faturasız Mal satmak Herkesin hoşuna gidiyor. Biz biliyoruz ki Piyasadki biberlerin % 95 i Türk Gıda Kodeksi Normlarına aflatoksinde, Nem de, Tuz da, Salmonella da, Küf te, Toplam Bakteride uymaz.
 
Bunlardan biri temiz çıksa diğerinden mutlaka cezalı duruma düşecektir.
 
Sonuç olarak Kırmızı Biber sektörünün Kendini toparlaması için, Devletin Yasalarına sahip çıkması  ve yasaların arkasında olması ZARURİDİR. Denetim elemanları yetersizdir. İmalatcılar, Merdiven altına çekilmiştir. Satış noktaları çok daha sık ve aktif denetlenmelidir.
 
Tüketicilerimiz bilinçlendirilmelidir.Mali denetimlerde artırılmalıdır.Hoşca Kalın, Sağlıcakla Kalınız.
 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.