0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

MÜŞTERİNİZİ AŞIK ETMEK ÜZERİNE

0

MÜŞTERİNİZİ AŞIK ETMEK ÜZERİNE

 

Hüseyin ILGIN

huseyinilgin@hotmail.com

 

 

Neden müşteri aşkı diyebilirsiniz.. Aşk nedir?..

 

Özlem.. Aşk adı geçince mutluluk.. Yanında olmaktan duyulan haz.. Onunla olunca dünyalara değişilmeyen bir mutluluk değil mi?.. Daha başka anlamlar da yükleyebilirsiniz üzerine.. Ancak aşk, mutluluk duymaktır.. Müşterileriniz de mutlu olmak ister..

 

Ülkemizde özellikle  son yıllarda tüketici profili hızla değişmekte .  Önceki yıllara göre satın alma ve sürekli müşteri olma kriterlerinde de değişimler gözlenmekte. Tüketici bilinç düzeyi geliştikçe, sadece satın almak değil, satın alırken aidiyet de istiyor. Satın aldığı mala ve şirkete bağlanmak istiyor. Metropol kentlerde tüketici profilinin özellikleri, markasına ve ürününe aşık olmayı gerektiriyor. İşte bu  noktada  şirketlerin en temel  ihtiyaçları kaliteli,  nitelikli, müşteri ilişkilerini bilen, personel  istihdamı olarak karşımıza  çıkmaktadır. Ancak, yıldız personel kolay yetişmiyor  ve tüm şirketler bu elemanları arıyor.  Müşteriler ise kendilerini  satın alma anında etkileyecek, ürüne ve şirket değerlerine bağlayacak satıcı, sekreter, mimar, mühendis, kapıcı, temizlikçi, doktor, eczacı,…. Vs..  aklınıza gelecek  her meslekte çalışan ve  görevini layıkıyla yapan muhatap görmek istiyor.

 

Müşteri, satın alırken aşk yaşamak istiyor. Ürünle, markayla, kurumla.. Satır arası davranış özellikleri, hayata bakış, yaşamı algılayış, değerlendirme ve yorumlama ile başarılıyor. Müşteriyi aşık etmek başlı başına  bir çalışma ve gayret süresinin sonunda  elde ediliyor. Bu nedenle Müşterinin ürüne, şirkete ya da  hizmete; satıcı, temsilci veya herhangi bir görevdeki personel ile ulaşacağı kesindir. Ve aşk bu ulaşma anıdır.

 

Seminerlerimizde  müşteri bilinci, şirket personelinin davranışları ve kişisel gelişim planları, satış  davranışları incelenerek  mükemmel karışımın sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır.

 

Aşk için taraflardan biri daha fedakardır.  Müşteri ilişkilerinde fedakar olan  asla müşteri değildir. Önemli olan fedakarlığın  nasıl ve hangi şekillerde yapılacağıdır. Müşterinin size, şirketinize , mal ya da hizmetinize aşık olmasının temeli, işte bu davranışlar ve  iletişimler  içerisinde bulunmaktadır.  Doğru algılayan ve uygulayan her  personel müşterisini şirketine  hayal edemeyeceği kadar bağlayabilir. Böylelikle, aşık olan müşteri devamlılık demektir. Verimlilik demektir. Yeni müşteriler için kaynak, personel için kolaylık,  harcama kalemlerinde azalma, şirket için karlılık, dönem sonunda temettü ve maaş zammı, eks
tra ikramiye, daha iyi yaşam  demektir.

 

Aşk her şeydir..

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.