0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Play Off Sistemi Nedir, Futbol'da Playoff

0

Play Off Sistemi Nedir, Futbol’da Playoff

 

Play off nedir, Play off sistemi nedir, play off ne demek, playoff sistemi nasıl uygulanır? Türkiye Futbol Federasyonunun Süper Lig’in Play-off sistemine geçeceğini açıklamasının Playoff sistemi sporseverlerin gündemine oturmuş durumda. Süper Lig’deki şike iddiaları ve soruşturması sonrası gündeme gelen Play off ve Playoff sistemi, Türkiye futbolu açısından doğru alınmış bir karar ve uygulandığında Süper Lig’e yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Play Off Sistemi

İlk play off sistemi Avustralya Rugby turnuvasında kullanıldı. Sisteme göre ligdeki en üst 4 takım, şampiyonluk için kendi aralarında yeniden maç yapıyorlar. İlk 2 takım sonraki 2 takıma göre daha avantajlı bir hale geliyor. Kazanan takım önceden belli olmasın, üst sıralarda kopma olmasın, şampiyonluk mücadelesi sonuna kadar devam etsin ve şike gibi sorunlarla karşılaşılmasın düşüncesiyle geliştirilmiş bir sistem play off.

Play Off Sistemi Nedir

Peki Türkiye Süper Lig’inde play off sistemi nasıl olacak, nasıl uygulanacak. Spor Toto Süper Lig’de ilk 34 karşılaşma normal seyrinde yapılacak. Bir farkla, artık maçlar hafta içi de yapılacak. 34 haftanın 9 haftasında maçların hafta içi oynanması planlanıyor. Hafta içi hafta sonu futbol maçları gerçi play off ile ilgili değil, bu da alınmış ek bir karar.

34 haftadan sonra ligdeki ilk 4 takım kendi aralarında maçlar yapacak ve şampiyonluk ve sıralama bu maçlara göre belirlenecek. İlk 2 takımın diğer 2 takıma göre bazı avantajları da olacak.

İlk 4 takım aynen çeyrek finallere kalıyormuş gibi de düşünebiliriz bu sistemi.

Play off Sisteminde Şampiyon Takım Nasıl Belli Olacak

Playoff sisteminde ligdeki ilk 4 takım kendi aralarında maç yapıyor.

  1. Önce ligdeki 1. ve 2. takım kendi aralarında maç yapar. Kazanan takım direk final oynamaya hak kazanır.
  2. Sonra ligin 3. ve 4. takımı kendi aralarında maç yapar.
  3. 1. ve 2. takımın kaybedeni ile, 3. ve 4. takımın kazananı maç yapar.
  4. Final maçı ise, 3 numaralı aşamanın kazananı ile 1 numaralı aşamanın kazananı arasında yapılır.

Böylece görüldüğü üzere, birinci ve ikinci olarak Play off lara kara ligi bitiren takımların ekstra avantajı oluyor. Ancak 3. ya da 4. olarak ligi bitiren takımların bile şampiyon olma şansaları devam ediyor.

Spor Toto Süper Lig’de Nasıl Uygulanacak

Normal playoff sisteminden biraz farklı olarak Türkiye Spor Toto süper lig’e entegre edilmesi de muhtemel sistemin. Sistem aşağıdaki şekilde yürüyecek;

Süper Lig 34 haftada bitecek, yani süper ligin normal süresi 34 hafta olacak. Bu sürede 9 hafta boyunca Çarşamba günleri de lig maçları da oynanacak. Lig bitiminde ilk 4 sırayı alan takımlar kendi aralarında play-off maçları oynayacak ve play off turnuvası sonucuna göre şampiyon tayin edilecek.

Takımlar play-off’a normal sezonda topladıkları puanın yarısı ile başlayacak. Playoff’un ikincisi Şampiyonlar Ligi ön eleme, üçüncüsü ise UEFA Avrupa Ligi ön elemelerinde oynama hakkı kazanacak.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.