0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Veri tabanına dayalı pazarlamanın yükselişi

0

Veri tabanına dayalı pazarlamanın yükselişi

Günümüzde Pazarlama Dünyası tek bir görüşte birleşiyor. Veri tabanı elimizdeki en güçlü silahlardan biri. Ancak veri tabanını kullanarak pazarlama yapmak oldukça emek isteyen bir uygulama. Düşünsenize veri tabanındaki yüzbinlerce veriyi segmentlere göre ayırmak, analizleri doğru biçimde yorumlamak ve sonuca göre müşterinin kim  olduğunu, ne istediğini, onun ilgisini nasıl daha çok çekebileceğinizi planlamak. Tüm bunlar uzun uğraşlar gibi görünse de çok önemli geri dönüşlere ve gelişmelere imkan sunuyor.

Sonuçta adres bankasını iyi değerlendiren ya da bu konuda profesyonel destek alan firmalar kazançlı çıkıyor.Veri tabanına dayalı pazarlama yöntemleri neyi, nasıl, kime satacağınızı belirleyen,  sonuçları çok net görülebilen uygulamalardır.

2000’li yıllara kadar veri tabanına dayalı pazarlamanın  önemi bu kadar iyi anlaşılamamıştı. Firmaların vade, taksit, indirim gibi nosyonları, daha çok tercih edilmek ve satış yapabilmek için yeterli idi. Doğrudan pazarlama gibi araçları kullanmaya gereksinim duymuyorlardı. Ancak günümüzde markaların çeşitliliği, enflasyonun hızlı düşüşü rekabeti iki katına çıkardı. Artık müşteriyi tanımak, ona özel olduğunu hissetirmek için alışveriş alışkanlıklarını takip etmek neredeyse zorunluluk halini aldı. Bu nedenle veri tabanına dayalı pazarlamanın önemi arttı. Firmalar müşterisini daha yakından  tanımak için kolları sıvadı ve bu konuya daha fazla önem vermeye başladı.

Tek problem elde ettikleri veri tabanını bilgi işlem departmanının bilgisayarlarında  tutarak, bu müşterilere doğrudan pazarlama kanalları ile ulaşmakta, uygulamaya geçirmekte güçlük yaşamaları dolayısı ile zaman kaybetmeleri. Şimdi Bilgi İşlem Departmanları ile Pazarlama Departmanları’nın çok iyi iletişimde olma zamanı…

Artık firmaların; müşteriyi tanımadan yapılan pazarlama faaliyetlerinin boşa emek ve para harcamakla eşdeğer olduğunun farkına varmaları gerekir. Müşteri bilgilerine ulaşmak için o kadar zaman, emek ve para sarfettikten sonra doğrudan pazarlama kampanyalarını uygulamaya geçirmekte daha aktif olmaları gerekir. Oluşturdukları veri tabanı ile bir an önce iletişime geçmeli. SMS, posta, e-posta, bir şekilde bu insanlara ulaşmalı. Ancak son dönemlerde posta ile isme özel kişiselleştirilmiş mektup, broşür gönderimi hızla artıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri isme özel kişiselleştirilmiş mektubun uygulamaya konulmasının diğer yöntemler kadar karışık olmaması. Gözle görülür elle tutulur bir mektup hele bir de müşterinin adına gönderilmiş ise mutlaka yerini buluyor ve proje satışa dönüşebiliyor.

Örneğin; Sayın Ayşe Hanım,
“Kızınız Leyla’nın en sevdiği oyuncaklardan biri olan Barbie bebek serisinin yeni
oyuncağı mağazamızda satılmaya başladı.Bildiğimiz kadarı ile önümüzdeki hafta 12
Kasım Perşembe günü Leyla’nın yaşgünü. Kızınıza en sevdiği oyuncağı yaşgününde
hediye etmek isteyebilirsiniz diye düşündük. Leyla’nın yaşgünü tarihine kadar mağazamıza geldiğinizde 10 YTL’lik bir çek ile biz de Leyla’ya bir hediye vermek istiyoruz. Nice yıllara!”

Yukarıdaki gibi bir mektup aldığınızda etkilenmemeniz mümkün değil. Sürekli alışveriş yaptığınız mağaza kızınızın adını, yaşgününü, en sevdiği oyuncak çeşidini biliyor.  Tüm bunlardan sonra başka bir oyuncak firmasından alışveriş yapar mısınız? Hayır.
Ayaklarınız sizi tanıyan, size kendinizi özel hissettiren firmaya doğru götürecektir.

Doğrudan Postalama kişiselleştirilmiş ve pazarlamaya yönelik mektup paketi, katalog ve broşür, ürün numunesi gibi tanıtım araçlarını gerek kurumsal gerekse tüketici bazında potansiyel müşterilere tanıtmakta kullanılan bir uygulama. Doğrudan Postalama konusunda hizmet veren firmalar her türlü mektup paketi, katalog ve broşürün dizaynını yapmakta, basmakta, potansiyel müşteri listelerini bulmakta, adreslemesini yapmakta ve postalamaktadır. Postalama sonrasındaki analiz işlemleri de profesyonel direct mailing firmaları tarafından gerçekleşmektedir.

Neden Posta Yolu ile İletişim? Yapılan araştırmalar tüketicilerin %67’sinin mektubu internete göre daha kişiselleştirilmiş bulduğunu gösteriyor. Doğrudan postalama yöntemi ile aynı zamanda müşterilerinize postalanan mektup ve broşürler sayesinde firmanın internet sitesine yapılan ziyaretler %26 oranında artabilinir. Siteyi ziyaret sonrasında ise postalanan kişiselleştirilmiş mektuplarla, müşterilerin internet sitelerinden yaptığı alışveriş %35 oranında artabilir. Doğrudan Pazarlama ile zamandan, paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Müşterinize kısa zamanda ve en verimli şekilde ulaşabilirsiniz. Müşteriye ulaşmak demek satışın yarısını gerçekleştirmek demektir.

Şebnem Karakaş

 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.