0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Doğru kariyeri seçmek için

0

Uzun yıllar süren araştırmalar ve tecrübeler sonucunda uzmanlar, şunları yapmayı öneriyor:

1. Kendinizi tanımakla başlayın

Kişisel farkındalık teknikleri ve profesyonel testler uygulayarak veya danışmanlık alarak ilk hedefiniz, ilgi alanlarınızı, becerilerinizi, değerlerinizi, ihtiyaçlarınızı ve davranışlarınızı belirlemek olmalı.

2. Araştırma zamanı

İlgi alanlarınızı belirledikten sonra, size uygun meslekleri belirlemek için yoğun bir araştırma yapın. Hangi ilgi alanlarının hangi mesleklere uygun olduğunu gösteren birçok kaynak bulunuyor. Size uyan işler mutlaka çıkacaktır. Bunları belirleyerek, kariyer seçeneklerinizi belirleyen bir liste yapın.

3. Daha fazla öğrenin

Belirlediğiniz iş ve meslekleri ayrıntılı olarak araştırarak daha çok şey öğrenin. Dikkat etmeniz gerekenler, giriş koşulları, yapılacak görevler, eğitim seçenekleri, ücret ve diğer avantajlar, ilerleme olanakları, çalışma koşulları. Bu bilgileri internet ve basılı yayınlar yolu ile veya o alanda çalışanlardan öğrenebilirsiniz. İş alanları ile ilgili bir bölüm www.yenibirisakademi.com adresinde de bulunuyor.

4. Kariyerinizle ilgili kesin karar vermeyin

Belirlediğiniz işlerden birini artık seçebilirsiniz. Kötü bir seçim yapmaktan endişelenmeyin. Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve o işi takip etmeye başlayın.

5. Seçiminizi sınayın

Bir işin size uygun olup olmadığını denemeden göremezsiniz. Denemek için de ilgili bir kursa gidebilir, gönüllü olarak çalışabilir, profesyonel bir çalışanı iş günü içerisinde izleyebilir, o alanda çalışanlarla konuşabilir ve yarı-zamanlı çalışabilirsiniz. İş hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bir dahaki adıma geçmeden önce, olabildiği kadar çok kariyer yolunu denemeye ve öğrenmeye çalışın.

6. Son bir karar verin

Kişiliğiniz ve iş dünyası ile ilgili bildiklerinize bağlı olarak, size en uygun olduğunu düşündüğünüz işi seçin. Bu aşamada karar vermek çok zor olabilir. Bunu aşmak için çevrenizdekilere ve gerekirse profesyonel bir danışmana başvurun.

7. Bitti sayılır

Son olarak, istenen özelliklere ulaşmak için gerekliyse, işle ilgili eğitim alın. Bu noktadan sonra, seçtiğiniz alanda iş aramak ve bulmak sizin için zor olmayacaktır.

Tabi ki burada yazanlar size tam bir kariyer planı sunmuyor. Ancak, en azından sizi bu sürece başlamaya teşvik edecektir. Hangi kariyer yolunu seçerseniz seçin, ince eleyip sık dokumalı ve dikkatli davranmalısınız.

Kaynak: Monster CareerNews

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.