0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İş Görüşmenizi Olumsuz Etkileyebilecek 15 Durum

0

Bu yazıdaki bilgiler bir işe alım uzmanının iş görüşmeleri sırasında aldığı notlardan derlediği bir yazıdan hazırlandı. Umarım iş görüşmeleri sırasında sizlere de yardımcı olacaktır.

1- İş görüşmesine 30 dakika önceden gelmeyin. Bu görüşmeyi yapacak kişinin üzerinde işlerini bitirmesi için bir baskı oluşturacaktır. 10 dakika erken gitmek yeterli olacaktır.

2- Saçınıza, burnunuza, kulağınıza çok dokunmayın. Bu görüşmeyi yapan kişide rahatsızlık uyandırabilir.

3-Görüşmeden sonra teşekkür notu yazmak için 24 saatten daha fazla beklemeyin. Bir hafta sonra yollanan bir teşekkür notu sinir bozucu olabilir. Kısa ve samimi olun.

4- Eğer görüşme bitiminde 10 dakikalık bir yazılı test yapılması istenirse ne işiniz olursa olsun teste katılın. Zamanım yok diyerek ayrılmak görüşmeyi yapan kişi için olumsuz bir izlenimdir.

5- Görüşme sırasında babanızın veya bir yakınınızın ne kadar başarılı olduğundan bahsetmeyin. Bu durum yaptığınız staj ve iş deneyimlerini size babanızın sağladığını düşünmesine neden olabilir.

6- Islak saçlarla iş görüşmesine gitmeyin. 5 dakika geçte olsa kuru saçlarla gitmek olumsuz ön yargıları engelleyecektir.

7- Kötü bir ağız kokusuyla görüşmeye gitmeyin. Bu durum ne konuştuğunuzun bir öneminin kalmamasına neden olabilir.

8- Görüşme sırasında ” Hala tam olarak ne yapacağıma, ne istediğime karar vermedim” şeklinde cümleler kurmayın. Bu durum sizin kaybolmuş görünmenize neden olacaktır. Ne yapmak istediğinize karar verdiniz ve bu tam olarak görüşmede olduğunuz iş.

9- Takip ettiğiniz yayınlar sorulduğunda, klasik gazeteler ve dergileri saymaya başlamayın. Yaratıcı olun ve bu soru için hazırlıklı olun.

10- Görüşme sırasında çalışma saatleri kaçla kaç arasında şeklinde bir soru sormayın. Bu durum sizin giriş çıkış saatlerini doldurmaya çalışacağınız gibi bir izlenim verebilir. Bunun yerine firmadaki bu iş tanımının nasıl bir gün akışı izlediğini sorun.

11-Bir paragraftan daha uzun bir cover letter göndermeyin. Sizin hakkınızdaki bütün bilgiye sahip olmalarına gerek yok. Detayları görüşme için saklayın.

12- Eğer bir editörlük pozisyonu için başvuruyorsanız, gelecekteki uzun vadeli planınızın web designer olmak olduğunu söylemeyin. Neden sizi işe alsın ki ?

13- En azından firmanın internet sayfasında bir 20 dakika geçirmeden iş görüşmesine gitmeyin. Zeki bir insan kaynakları uzmanı firma hakkındaki izlenimlerinizi sorabilir.

14- Görüşmenin sonunda bir sorunuz varmı dendiğinde hiçbir sorunuz olmadığını söylemeyin. En azından bir soru sormanız gerekir ve bu soru firma kültürünüz nasıldan daha yaratıcı bir soru olması gerekir.

15- Firma içinde bölüm değiştirmenin kolay olup olmadığını sormayın. Bu durum sizin başvurduğunuz pozisyonu bir kapı olarak kullanmaya çalıştığınız izlenimi verecektir. Sonuçta firma için önemli olan şu an açılan pozisyonu doldurabilmektir.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.