0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İş Hayatında Yetenek

0

 
İş Hayatında Yetenek
 
Dünyada milyonlarca işsiz insan bulunmasına rağmen, ciddi bir yetenek eksikliği sorunu yaşanıyor. Araştırma ve denetim şirketi Deloitte’un “Yıl 2008: Hangi Konuda Yetenekli Olduğunuzu Biliyor musunuz?” raporunda bu sorun ele alınıyor ve “kritik yetenek” diye bir kavramdan bahsediyor.

Bu terim, çalıştıkları şirketin başarısında çok fazla payı olan kişi ve gruplar için kullanılıyor. Kritik yetenekli insan, mutlaka şirketin en tepesindeki yöneticiler olmayabilir. Tam tersine, belki şirketin faaliyet raporlarında hiç adı geçmeyen gizli kahramanlardan söz ediliyor burada. Örneğin bir ilaç şirketinin laboratuvarında çalışan bilim adamı, bir otomotiv devinin yaratıcı tasarımcısı, bir perakende zincirinin olağanüstü başarılı mağaza yöneticisi, o şirket için “kritik yetenek” olabilir. İşte eksikliği çekilen en önemli grup, bu sıradışı insanlar. Deloitte, araştırmasında başarılı ve başarısız şirketleri ele alarak bazı sonuçlara varıyor. Şirketlerin İK politikalarının kritik yetenek konusunda yetersiz kaldığını öne sürüyor ve şu anda geçerli olan “yeteneği bul ve elde tut” politikalarının yerini “yeteneği geliştir-konumla-bağla” modelinin alması gerektiğini söylüyor. İşte Deloitte raporundan çarpıcı sonuçlar:

>>Bir şirketin “starları” o şirkette kalma ihtimali en düşük olan kişiler. Ancak, yatırım bankaları arasında yapılan bir araştırma, dışarıdan alınan starların yeni işyerlerinde eski başarılarını nadiren sürdürdüğünü gösteriyor.

>>Başarılı şirketlerin CEO’ları yeteneklerin az oluşu konusunda başarısız şirketlerin CEO’larına göre iki kat daha fazla endişeli.

>>Şirketler yetenek “avlama” meselesine gereğinden fazla önem veriyor. Tipik bir Amerikan şirketi, yılda 100 bin dolar ücret ödeyeceği bir kişiyi işe almak için, bir kere işe girdikten sonra ona harcayacağı yıllık eğitimin 50 kat fazlasını gözden çıkarıyor.

>>İşten ayrılan yetenekli bir çalışanın yerine yenisini koymak, onun ortalama ücretinin 1.5 kat fazlasına mal oluyor. Yeni elemanın işinde ustalaşması çok uzun zaman alıyor.

>>Çalışanları elde tutmak için uygulanan sıradan yöntemler turnover (sirkülasyon) denilen basit bir yüzdeye dayanıyor. Bir şirkette çalışanların sirkülasyonu yüzde 5 gibi düşük bir oran olabilir, ama asıl önemlisi şirketten ayrılan o az sayıdaki kişinin kim olduğu. Sıradan çalışanlar kalırken, kritik yetenekler gidiyor olabilir.

Kaynak: Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.