0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Hedefsiz Olmak Mı? Hedefli Yaşamak Mı?

0

Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. (montaigne)

Her insanın bir hedefi olmalıdır. Çünkü bir yerlere varmak istiyorsak önümüze büyük veya küçük hedefler koymalıyız.Hedefin sizin için önemi başarıyı getirecektir.
Elma ağacı amacını gerçekleştirmek için en uygun hedefi seçer.
Diş , tırnak, göz amacını gerçekleştirmek için en uygun yerde konuşlanmıştır.

 
 
Özgür iradeye sahip tek yaratık olan insan ,niçin hedef belirlemelidir.
Eğer yaşamınızda hedefleriniz yoksa tıpkı küreksiz bir sandal gibi akıntı bizi nereye götürürse oraya gideriz.Amacınızı belirledikçe yaşamınız anlam kazanır.Hedefimizi gerçekleştirdiğimiz de ise, mutlu olmak yada olmamak yine bizim elimizdedir.Bazen hedefimizi gerçekleştiremediğimiz için mutsuz oluruz. Peki neden? Çünkü isteklerimiz ile başarmak istediğimiz hedefi şaşırırız.
Hedef, arzu ettiklerimiz arasından ulaşmaya çalıştıklarımızdır. Hedefler azaldıkça istekler artmaktadır. Çünkü hedef azaldıkça arzular artmaktadır. Arzu ve hedef karıştırılmamalıdır. Arzu, sahip olmak istediğimiz her şey iken, hedef arzularımız arasından ulaşmak istediğimiz değerlerdir.
Bizler kendimiz için hedef belirlemez isek başkaları bizler için belirler. Yaşamdan ne beklediğimizi , bizi neyin motıve ettiğini, yapabileceklerimizin neler olduğunu bulmamız gerekir.

Arzularımız gerçekleşmeyince (hedef yerine) kendimizi başarısız hissederiz. Aslında başarısız değilizdir. Çünkü gerçekleşmeyen hedef değil arzularımızdır…

Şu hayatta kim başarılı olmak istemez ki! Herkesin başarılı olmak isteyeceği yer, durum farklı olacaktır yada benzer.Kimi zaman çok isteriz.
Bu nokta da başarı nedir ? Başarı, vazgeçme noktasında verdiğimiz olumlu karardır ve karar verdiğimiz hedefe ulaşmaktır
Başarı kapımızı çalar yada çalmaz. Bizler başarılı olmaktan ziyade hedeflerimize giden yolları da öğreniriz.Bazen bu yollarda hatada yapabiliriz.Hata yapmak başarının ilk şartıdır. Hata tekrarlanmadığı sürece hata değildir.
Amerika’da büyük bir şirketin üst düzey yöneticisi hatalı bir karar alır hatası firmaya 1,5 milyon $ zarar ettirir. Çok üzülür ve yönetim kurulu başkanının yanına giderek istifa mektubunu verir.” Bu hatamdan sonra artık benimle çalışmak istemesiniz diye düşündüm” der. Yönetim kurulu başkanı istifa mektubunu yırtarak ’’ senin bu hatayı öğrenmen firmamıza 1,5 milyon$ a mal oldu. Lütfen işinin başına dön. Hata yaptığın o olayda sen 1,5 Milyon Dolarlık ders aldın. Bu hatayı bir daha tekrarlaman imkânsız gözükmektedir. Ama senin yerine bir başkasını alırsam aynı hatayı tekrarlayabilir ve 1,5 Milyon $ daha kaybedebiliriz’’

Arada durup sonuçları gözden geçirmekte fayda vardır.Çünkü Sonuçları değerlendirerek bir ders çıkarmamız gerekir.Aksi takdirde hata tekrarı ortaya çıkar.Hata sadece bir deneyimdir ve öğretici olmalıdır. Sonuç değerlendirme yapmamız için mutlaka kendimizin yaşaması gerekmez.Başkalarının tecrübelerini de değerlendirebiliriz.Bir olayda umutsuzluğa kapılmak yerine hayat bana ne demek istiyor diye sormamız gerekir….

Başarı yolunda nelere ihtiyacımız vardır.
Başarılı olma yolunda hedefimize ulaşmamız için azim ve sabır a ihtiyacımız vardır.Azim eylem ısrarıdır. Bir olayın sebebini merak etmektir. Sabır ise duygusal dayanıklılıktır. Azimde emek harcama vardır.Hedefimiz bir meyve ağacı büyütmekse bunun için önce emek harcarız.Çukuru açarız, fideyi dikeriz ve onu sularız.Bu bir azimdir. Fakat ağacın büyümesini , meyve vermesini beklemek ise sabırdır.Hedefimizi ancak sabırla yakalarız.Bu noktada sabrın önemi yine ortaya çıkıyor.Bizler karşımıza çıkan ilk olumsuzlukla vazgeçersek sabrımızı geliştirmemiş oluruz. Vazgeçme noktası adlı yazımda verdiğim örneği hatırlayın. Gecikme yasası hedefinize giden yolda karşınıza çıkacaktır. Hatırlayalım başarı vazgeçme noktasında ki verdiğimiz olumlu karardır.

ALINTI

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.