MÜLAKAT NEDİR

0

MÜLAKAT NEDİR

MÜLAKAT NEDİR

Ne kadar gereklidir?

Mülakat, müstakbel işverenlerinizle tanışma ve özgeçmişinize yazdığınız bilgileri birinci elden ve daha geniş bir şekilde aktarma imkanı sunan bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, ilgilendiğiniz pozisyon ve kurum ile ilgili olarak en detaylı ve doğru bilgiyi elde etme şansını da elde etmiş olursunuz.

Mülakat, bir “bilgi değişim süreci”dir. Sadece sorulan sorulara cevap vermek zorunda olduğunuz bir monolog asla değildir.
İşe alma süreci, mülakat da dahil olmak üzere, kurumdan kuruma ve hatta meslekten mesleğe değişebilir. Boş bir pozisyonun doldurulması süreci, eleman ihtiyacının aciliyetine bağlıdır. Bazı yerlerde mülakat süreci, iki hafta gibi kısa bir sürede sonuçlanabilirken bazılarında bu, 6 aya kadar uzayabilir. Zor durumda kalmamak için görüşülen şirketin bu konudaki tavrını baştan öğrenmek gereklidir.

Mülakat sürecinin sadece zamanı değil tarzı da farklılık gösterebilir. Bazı şirketlerde işe alma kararı tek bir mülakat sonrasında verilirken diğerlerinde bir ön eleme mülakatından sonra birkaç mülakat daha yapılır. Büyük şirketlerde tercih edilen yol genellikle, ön eleme mülakatının üniversitelerde düzenlenen kariyer günleri çerçevesinde kampüs içinde yapılmasıdır. Bu mülakatı başarıyla tamamlayan öğrenciler, diğer mülakatlar için şirkete davet edilir.

Mülakat sürecinde farklı zamanlar ve süreçler işlemesine rağmen, standart olan şeyler de vardır. İşte bu bölüm de sizleri mülakata hazırlamak, başarılı bir mülakat geçirmenizi sağlamak ve mülakat sonrasında da bunu devam ettirmenizi kolaylaştırmak amacı ile hazırlanmıştır.

MÜLAKAT ÇEŞİTLERİ

1-Açıklama mülakatları

Bu tür mülakatlarda en çok karşılaşacağınız soru türleri şunlardır:

“Bana kendinizden bahseder misiniz?”
İki dakikalık sunuşunuz için mükemmel bir açılış! İş ve eğitim geçmişinizi anlatın, önemli yeteneklerinizden bahsedin ve birkaç örnek sunduktan sonra amaçladığınız meslek hayatını anlatın. Genellikle bu, sorulan ilk sorudur. Eğer sorulmamışsa, “iş ve akademik geçmişim hakkında bir iki şeyden bahsetmek yardımcı olabilir” diyerek başka bir soruya cevap vermeyi erteleyebilirsiniz. Ancak, daha sonra mülakatçının sorusuna cevap vermeyi unutmayın.

“Neden burada çalışmak istiyorsunuz?”
Şirket hakkında öğrendiklerinizi, size çekici ve teşvik edici gelen yönlerinin de altını çizerek açıklayın. Spesifik olmaya çalışın, çünkü geniş genellemeler çok sıradan bulunur.

iyi cevap: “Bu endüstride öncü olan şirketleri araştırdım ve şirketinizin, müşteri ilişkileri, risk almayı teşvik, yüksek hedefler belirleme konularında işini en iyi yapan şirketler arasında olduğu sonucuna ulaştım.” (Bu cevap, bazı araştırmalar yaptığınızı ve kararınızı spesifik ölçütler üzerine temellendirdiğinizi gösterir).

kötü cevap: “İyi bir şirket olduğunu duydum ve burada arkadaşlarım var.” (Hiç de ciddi araştırmalar yapmış gibi görünmüyorsunuz ve mülakatçı sizin çalışmaktan ziyade sosyalleşmeye meraklı olduğunuzu düşünebilir).
“Meslek hayatınızdaki amaçlarınız nelerdir?”
Mesleğinizi profesyonelce yapmak istediğiniz üzerinde yoğunlaşın fakat zamanla şirket içinde değişik fırsatların olabileceğini de göz önünde bulundurduğunuzu söyleyin. Pozisyon belirtmekten sakının–çok yüksek ya da çok düşük seviyelere maruz kalabilirsiniz.

iyi cevap: “Daha önceki iş tecrübelerimden; liderlik, iletişim ve müzakereden hoşlandığımı öğrendim. Projeleri, insanları ve ticari işleri yönetmeye meraklıyım. Amaçlarım, kendisinden bir şeyler öğrenebileceğim bir yönetici ile çalışmak, iş tecrübelerimi geliştirmek ve amaçlananların başarılmasını ya da üstüne çıkılmasını sağlamaktır.” (geçmiş ve geleceği birbirine bağlayın)

kötü cevap: “Herhangi spesifik bir amacım yok, fakat burada çalışmam gerektiğini biliyorum.” (Eğer herhangi bir amacınız yoksa, burada çalışmanız gerektiğini nasıl biliyorsunuz?)
“Kahramanınız kim?”
Sakın bir kahramanınız olmadığı şeklinde cevap vermeyin, çünkü soru gerçekten cevabı öğrenmek için değil, sizin değer verdiğiniz özellikleri belirlemek için sorulmuştur. Verdiğiniz isim, gerçekten beğendiğiniz biri olmalı ve sizin takdirinize sebep olan özelliklerini iyi belirlemelisiniz. Ayrıca, sizin değer verdiğiniz özelliklerin şirketin de olumlu bulup bulamayacağını da göz önünde bulundurun.

iyi cevap: “Lise çağlarımda tanıştığım Ahmet Yavuz adında bir beyi her zaman takdir etmişimdir. Ahmet Bey’in belden aşağısı felçliydi, 12 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucu sakat kalmıştı. Fakat bunalıma düşmemişti. Çok çalıştı ve sonunda iyi bir satranç oyuncusu ve piyanist olmayı başardı. O bana, davranışlarımı yönetmeyi ve benim için gerekli olan kaynakları kullanmam gerektiğini öğretti.”

“Sizi neden işe almalıyım?”
İş için gerekli olduğunu düşündüğünüz nitelikleri, kendi yeteneklerinizle ilintilendirerek anlatın. Fakat bu anlattıklarınızın, daha önceki örneklerinizle paralel olmasına dikkat edin. Sonra da, gerektiğinde uzun saatler boyunca çalışmak, öğrenme aşkınız ve gayretiniz gibi sizi ön plana çıkaracak özelliklerinizden birini dile getirin.

“Değerlerinizden bazıları nelerdir?”
Eğer kahramanlarla ilgili soru önceden sorulmamışsa, bunu o doğrultuda cevaplayabilirsiniz. Veya sadece, birkaç tanesinin adını verebilirsiniz. Mesela: eğitsel bir ortam, iyi bir çalışma ekibi, dürüstlük, doğruluk, yardımcı olma isteği, güven.

“Kendinize hedefler belirliyor musunuz?”
Sakın “Hayır” demeyin. Kendinize hedef belirlediğiniz ve ulaşmak için gayret sarfettiğiniz bir durumu anlatın. Neden bu hedefi koyduğunuzu kısaca izah edin.

“İyi bir idarecide hangi özellikleri ararsınız?”
Bir yönetici için istenen özelliklerden sizin için önemli olanlarını seçin: dürüstlük, açık hedefler belirlemek, verimliliği ve çalışanları teşvik etmek, saygı vb. Bu özellikleri sayarken, aşırıya gidip de bütün listeyi vermeye kalkmayın, yoksa tatmin edilmesi imkansız bir insanmışsınız gibi görünürsünüz.

“Seyahat konusundaki sınırlamalarınız nelerdir?”
Eğer sınırlamalarınız varsa, bunlar üzerinde önceden düşünün. Ve bütün sınırlamalarınızı mülakatçıya anlatmaya başlamadan önce (havayolu ile seyahat yok, iki günden fazla seyahat yok, kapalı yer fobisi, vejeteryan yemekleri, vs) seyahat konusunda karşınızdaki insanın zihninde neler olduğunu bulmaya çalışın. Eğer bu gereklilikleri yakalayabilirseniz, gerisini daha rahat konuşabilirsiniz.

“Bana, karşı karşıya kaldığınız en büyük aksiliği ve bunun üstesinden nasıl geldiğinizi anlatın.”
Bu, sunuşunuzu hazırlarken geliştirdiğiniz bir diğer başarı hikayenizi anlatmak için en iyi fırsatlardan biridir.

“Başka bir sorunuz var mı?”
Hiç bir zaman “hayır” demeyin. Sadece bu rica için aklınızda bir kaç güzel soru bulundurun. (birden fazla belirlerseniz iyi olur, zira mülakat esnasında mülakatçı bir ya da daha fazlasına değinebilir.)

İşte size birkaç öneri;

– Buradaki grup çalışmalarına örnek verebilir misiniz?
– Kurumun stratejik planı hakkında
bilmem gerekenleri nasıl/nerden öğrenebilirim?
– İşe alındığımı varsayarsak, ilk ayda benden beklenilenler neler olacak?
– Şirketiçi eğitim programlarından biraz bahsedebilir misiniz?
– Bu göreve alınacak kişi için ne gibi bir kariyer yolu düşünülmektedir?
Ve sonu bağlamak için, neler hissettiğiniz konusunda son bir sunuş yapın ve sonra karar verme sürecinin nasıl işleyeceğini sorun. İyi bir kapanış, mesleğinizde çok önemli olabilecek olumlu yönlerinizin, iş için duyduğunuz heyecanın ve takımın bir üyesi olma konusunda ne kadar istekli olduğunuzun tekrar belirtilmesini sağlayacaktır

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.