0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Motivasyon konusunda doğru bilinen 6 yanlış

0

Motivasyon konusunda doğru bilinen 6 yanlış

 1. “TÜM ÇALIŞANLARI MOTİVE EDEBİLİRİM”
  Yanlış. Şirket çalışanlarının ana motivasyon kaynağı siz değil, kendileri olmalıdır. Sizin yapmanız gereken, onların kişisel motivasyonu sağlayacağı çalışma ortamını oluşturmaktan ibarettir.
 2. “PARA İYİ BİR MOTİVASYON KAYNAĞIDIR”
  Yüksek bir ücret, iyi bir çalışma ortamı ve iş güvenliği çalışanların minumum bir motivasyona sahip olmasını elbette ki sağlar; ama insanları bir işe tam anlamıyla motive eden unsurlar bunlar değildir. Temel hedefiniz, tek tek bütün çalışanların motivasyon kaynaklarını öğrenip onları tam bir motivasyona ulaşacak yönde hareketlendirmek olmalıdır.
 3. “KORKU İYİ BİR MOTİVASYON KAYNAĞIDIR”
  Evet korku iyi bir motivasyon kaynağıdır ama sadece kısa bir süre için.
 4. “BENİ NE MOTİVE EDİYORSA, ÇALIŞANLARI DA MOTİVE EDEN ODUR”
  Her çalışanın motivasyon kaynağı farklıdır. Biri, ailesine daha fazla zaman ayırabilmekten motive oluyordur; diğeri çalışmalarının üst yönetim tarafından onaylanmasından. O nedenle, yöneticilerin amacı, tek tek bütün çalışanları motive eden kaynakları bulmak olmalıdır.
 5. “İŞLE İLGİLİ YÜKSEK TATMİN, YÜKSEK MOTİVASYON DEMEKTİR”
  Araştırmalar bunun böyle olmadığını gösteriyor. İşle ilgili yüksek tatmin her zaman yüksek motivasyonu sağlamıyor. Şirketin hedefleri çalışanın hedefleriyle bağdaşmıyorsa, personelin işle ilgili tatmini ne kadar yüksek olursa olsun; organizasyonunun misyonuna uyumu yetersiz kalacaktır.
 6. “BEN MOTİVASYON SAĞLAYAMAM” Bazı yöneticier şirket çalışanlarının motivasyonunun sağlanmasının kendilerine ait olmayan, “bilimsel” bir iş olduğunu düşünür. Bu da doğru değil. Motivasyonun artırılmasına yönelik olarak tüm yöneticiler tarafından alınacak temel bazı önlemler vardır. Türkticaret.net kapsamında, şirket çalışanlarınızın motivasyonlarını artarımaya yardımcı olmak amacıyla hazırladığımız sayfalarda, bu temel kuralların ayrıntılarını bulabilirsiniz…

Kaynak: TürkTicaret.net

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.