0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Motivasyon Kriz Dinlemez

0

Google’ın golf sahası, Admiral Grup’un teselli odaları, S.C Johnson&Son’ın personeline kiraladığı 5 yıldızlı oteller ya da çalışanların evcil hayvanları için özel bakım evleri… Tüm bu yan menfaatler, artık en popüler işyerleri listesinde görmeye alışkın olduğumuz uygulamalar.

Türkiye’de örneklerine pek sık rastlayamadığımız bu işveren jestleri ise, Avrupalı beyaz yakalılar için olağan bir durum. Tabii sözü geçen şirketlerin, çalışanlarını memnun ederek karlarını artırdıkları da bir gerçek.

Ancak onların da ‘keşke biz de burada çalışabilsek’ dedikleri yeni ofis fikirleri yok değil. Örneğin, tüm ofisi bir oyun alanına dönüştürme fikri, bu günlerde özellikle İngiliz çalışanlar için oldukça cazip.

İş Yerinde Oyun Teorisi
Red Bull, çalışan motivasyonunu artırmak ve iş stresini azaltmak için, Londra ofisini yeniden dekore etti. Çalışanların kullandıkları tüm alanları, kaydıraktan aktivite odalarına, sanal sanat galerilerinden mantar duvarlı dart salonlarına dönüştüren şirket, şu günlerde İngiltere’nin en popüler işyeri.

Zaten şirket hakkında kurulan bloglara bakıldığında, yapılan yorumlar da bunun ispatı niteliğinde. İşte yorumlardan birkaç örnek: “Sonunda birileri mutlu çalışanın, daha iyi motive olabileceğini anladı”, “Red Bull’un Londra ofisine bir göz atın! İşyerinde saadetin yeni adresi”

Şirketin bu kadar övgü alan yeni düzenlemelerine gelince…

* Çalışanların asansör ve merdiven karmaşasını azaltmak için, tüm katlar arasına kaydırak sistemi kurulmuş.

* Katlar arasında kayarak dolaşan çalışanlara, bu konforu rahat kullanmaları için kıyafet esnekliği getirilmiş.

* Odalardan biri mini futbol sahasına çevrilmiş.

* Kurulan masa şeklindeki dijital ekranlar sayesinde, çalışanlar Londra’daki tüm sanat galerilerini gezebiliyor.

* Duvarlar dart oynamaya müsait mantarlarla kaplanmış.

* Çalışanların masaları ise dev post-it’lerden oluşuyor.

* Çalışanlar için eğlence ve sohbet odaları tasarlanmış.  

Red Bull yetkililerinin, konuyla ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamalar ise, diğer şirketler için oldukça özendirici. Çalışanların bu yeni ofisle, daha yaratıcı olduklarını ve iş yerinde daha çok zaman geçirdiklerini anlatan şirket temsilcileri, uygulama çok yeni olduğu için, ciroya ne ölçüde yansıyacağını kestiremiyor. Ancak oyun ofisleriyle, çalışan sadakatini artırdıklarından emin olduklarını belirtiyor.

Kaynak: Bu haber, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, İşte İnsan Gazetesi’nden derlenmiştir.

www.isteinsan.com.tr

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.