0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Motivasyon yaratmanın temel kuralları

0

Motivasyon yaratmanın temel kuralları

Şirket çalışanlarını motive etmenin ilk adımı, kendinizi motive etmektir. Yöneticilerin yaptıkları işi sevmemeleri durumunda, çalışanların da işlerinden nefret etmeleri son derece doğal bir durumdur. Motivasyon bulaşıcıdır. Eğer yöneticiler işlerini yüksek bir motivasyonla yapıyorsa, çalışanlarının motivasyonu da yüksek olacaktır.

Diğer çalışanları nelerin motive edebileceğini öğrenmeye, kendi motivasyon kaynaklarınızı analiz ederek başlayabilirsiniz. Kendinizi dikkatli bir şekilde inceleyin… Sizi ne motive ediyor olabilir? Ailenize daha fazla zaman ayırıyor olmanız mı? İşinizde başarılı olmanız mı? İşin kendinizi geliştirenizi sağlıyor olması mı? Peki iş ortamınız bu motivasyon kaynaklarını ne derecede destekliyor? Bu sorulara yanıt vererek, çalışanların motivasyonunu sağlayacak bir iş ortamı yaratın.

Ama, bu süreçte, her çalışanın ana motivasyon kaynağının farklı olacağını aklınızdan çıkarmayın. Sizi motive eden ana unsur, çalışanlarınızın bir bölümü için yeterli olmayabilir. Personelinizle birebir görüşmeler yaparak, onları neyin motive ettiğini anlamaya çalışın.

Motivasyonu tamamlanması gereken bir görev olarak değil, kesintisiz bir süreç olarak değerlendirin. Organazisyonlar gibi, çalışanlar da zamana bağlı olarak değişir. Bu da, motivasyon kaynaklarının değişmesini getirir. Motivasyonu bir süreç olarak değerlendirmeniz, farklı dönemlerde, farklı motivasyon unsurlarını ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır.

Ve son olarak: Personelizin motivasyonunu sağlamada tek güvenceniz, onlarla aranızdaki iyi ilişkiler olmasın. Yüksek stres dönemlerinde, kişiler arasındaki iyi ilişkiler çalışan motivasyonunu sağlamada yetersiz kalacaktır. Motivasyon sürecine, prim, izin ve ücret zammı gibi kurumsal uygulamaları dahil edin ve bütün bu uygulamaların çalışanlar tarafından net bir şekilde anlaşılmasını sağlayın.

Kaynak: TürkTicaret.net

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.