0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Mülakatta başarının yolları (3)

0
Mülakatta başarının yolları (3)
Mülakatı geçip işi almanın yolu, stres düzeyini en aza indirdikten sonra, kendinizi göstermek ve anlatabilmekten geçiyor. Mülakatta başarının yolları devam ediyor.

Büyükten küçüğe…

Biraz sohbetten ve kendinizden bahsettikten sonra sıra deneyimlerinize geldi. Daha önce neleri başardığınız, hangi işlerde çalıştığınız soruluyor.Aranan pozisyona uygunluğunuz için kritik bir dönemeç! Deneyimleriniz, özgeçmişinizde başlıklar halinde zaten bulunuyor. Şimdi başlıkların altını doldurma zamanı.

Deneyimlerin sayısı arttıkça, hangisinden başlayıp neleri anlatacağınıza karar vermek zorlaşır. Yapılması gereken ise bunları bir sıraya koymak, ardından genelden detaya doğru giden bir yöntem izlemek. İlk olarak, sizin için en önemli ve aranan pozisyona en uygun olandan bahsedin. Pozisyon tanımını yapıp görevlerinizi sıraladıktan sonra, detayları anlatmaya başlayın. Böyle bir yol izlemek, karşınızdakilerin büyük resmi görmesini sağladığı ve kafa karışıklığını engelleyerek açıklayıcı olduğu gibi, istedikleri soruları sormaları açısından yönlendirici olacak ve zemin hazırlayacaktır.

Örneğin, şirket satın almaları ve birleşmeler ile ilgili deneyimleriniz soruluyor. Büyükten küçüğe stratejisini kullanarak düşüncelerinizi organize edin, eksiksiz bir cevap verin ve bu konudaki geçmişinizi kolaylıkla ve iyice anlamalarını sağlayın. Büyükten başlayarak, satın almalar ve birleşmeler konusu ile ilgili genel bilginizi anlatın. Detaylara inerek devam edin – konu ile doğrudan ilgili birkaç başarınızdan, projeden ve ilginç noktadan bahsedin. Bunlar sizin de içinde bulunduğunuz değerleme çalışmaları, müzakere ve entegrasyon işlemleri olabilir. Amaç özetle şunu aktarmak: “Ben bunları biliyorum ve bu işleri böyle başardım.”

Yararlanılan Kaynak: Monster Career News


aozgoren@yenibiris.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.