0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Özgeçmiş (CV) Hazırlama

0

Özgeçmiş nedir?

Özgeçmiş demek yerine iş yaşamında kısaca CV de kullanılır. CV, Curriculum Vitae’nin kısaltılmışıdır ve “hayatın yönü” anlamına gelir. Özgeçmişiniz, nerede çalıştığınıza, hangi okullara gittiğinize ve becerilerinize ilişkin bilgiler içerir. Bir anlamda, işverene, neler yapabileceğiniz ve ne tür deneyimlere sahip olduğunuz konusunda fikir verir.

Neden özgeçmişe ihtiyaç duyulur?

Özgeçmişiniz bir mülakata çağrılmanıza aracılık eder. İşverenler, herhangi bir pozisyonla ilgili ellerine ulaşmış özgeçmişleri inceleyerek mülakata çağıracakları kişileri belirlerler. Özgeçmişiniz ne kadar iyiyse, başvurduğunuz pozisyonla ilgili mülakata çağrılma şansınız o kadar yüksek demektir.

Özgeçmişte hangi bilgiler yer almalı?

İsim, adres, telefon numaralarınız ve e-posta adresiniz (varsa)
Geçmiş iş deneyiminiz (nerede, hangi pozisyonlarda çalıştığınız ve görevleriniz)
Eğitim durumunuz (okuduğunuz okullar)
Aldığınız herhangi bir ödül ya da sertifika (örneğin, çalıştığınız bir iş yerinde “ayın elemanı” seçildiyseniz bunu belirtin)
İşverenin ilgisini çekebilecek bazı becerileriniz

Özgeçmişinizi hazırlamaya başlamadan önce bir örnek inceleyin.

Özgeçmiş nasıl hazırlanır?
Arı Kovanı, özgeçmişinizi hazırlamanıza adım adım yardımcı olacak. Meraklanmayın, bu çok basit bir süreç. İyi bir özgeçmiş hazırlama konusunda şu önerilerimizi dikkate alın.

Özgeçmiş nasıl gönderilir?
Özgeçmişinizi başvuru yaptığınız iş yerine posta, faks ya da e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Hangi yolla ulaştırmaya karar vermeden önce, bu konuda o iş yerinin herhangi bir tercihi olup olmadığını kontrol edin. Günümüzde pek çok iş yeri -hız ve pratiklik açısından- başvuruların e-posta yoluyla yapılmasını tercih ediyor. Ancak başvurunuzu yaparken özgeçmişinizi mutlaka bir önyazı ekinde yollayın. Önyazıda belirtmeniz gereken noktalar için burayı tıklayın.

Günümüzde pek çok işyeri iş ilanlarını çeşitli iş arama motorları aracılığıyla duyuruyorlar. Bu tür sitelerin bir listesi için buraya tıklayın. Bu tür siteler, gelişmiş özgeçmiş ve önyazı yazma ya da siteye kaydetme programlarına sahip. Örneğin, bu tarz bir sitede başvurmak istediğiniz bir ilan gördüğünüzde, daha önceden elektronik olarak hazırladığınız özgeçmiş ve önyazınızı sitenin kaydetme aracılığıyla kaydedebilir ve doğrudan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Özgeçmişinizi Hazırlarken Yardım Alın

İnternetten: Özgeçmişinizi, insan kaynakları web sitelerinin sunduğu özgeçmiş hazırlama araçları yardımıyla da hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu sitelerde başarılı bir kariyerle ilgili pek çok başka yararlı bilgiler bulmanız mümkün.
Şahsen: Özel istihdam büroları, iyi bir özgeçmiş hazırlamanız konusunda size yardımcı olabilir. Yakınınızdaki bir özel istihdam bürosunu bulabilmek için buraya tıklayın.

alıntı-

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.