0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

TUZAK MÜLAKAT SORULARI

0
Dünyaca ünlü şirketler yeni çalışma arkadaşlarını belirlemek için mülakatlarda ilginç sorular soruyor. Adayın hayata bakış açısını, sorumluluk duygusunu ve yaratıcılığını ölçmeye yönelik sorular arasında bakın neler neler var…

YÖNETİCİ YAPAN TUVALET SORUSU

Dünyaca ünlü şirket sahiplerinin yönetici adaylarına sordukları sorular şaşırttı. Dünyaca ünlü şirketlerin sahipleri yönetici adaylarını kendilerine özgü belirledikleri kıstaslara göre seçiyor. İşe alımda her biri kendisine özgü strateji geliştirirken mülakatta sordukları sorular da farklılık gösteriyor.

-Tuvalet temizlemek durumunda kalsan neler hissederdin?
200 milyon euro ciroya sahip Just-Eat firmasının kurucusu Klaus Nyengaard, işe alım sürecinde sorulacak bu sorunun, adayın işe ne kadar hevesli olduğu konusunda ipucu vereceğini belirtiyor. Amacın tabiî ki tuvalet temizletmek olmadığını kaydeden Nyengaard, sorunun adaya bıyık altından gülümseyerek sorulması durumunda adayın mimiklerinden karakter tahlilinin yapılabileceğini dile getiriyor.

-Son işverenini arasak seni nasıl tanımlardı?
ConferencesGroup kurucusu Simon Thompson, adaya sorulan bu sorunun ardından adaydan hızlı cevap vermesinin talep edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu sorunun adayı korunaksız bırakacağını iddia eden Thompson, adayın 'Eğer gerçekten ararsa?' sorusunu içinden kendisine sorarak dürüst olacağını bildiriyor. İşe alımda yönetici adaylarına her zaman bu soruyu sorduğunu kaydeden Thomson'a göre kişilerin vücut dilleri ve tepkileri onun için en büyük ipucu.

-Golf oynamak ister misin?
Dominic Monkhouse, yönetici adaylarına kapalı mekanda golf oynamayı teklif ettiğini söylüyor. Bir adayın gerçek rengini en iyi rekabetçi ortamda gösterebileceğini belirten Monkhouse, girişimden korkmayan bireylerin en iyi takım içerisinde anlaşılabileceğini bildiriyor. Küçük bir toplantı odasında bir adayı ölçmekten sıkıcı bir başka durum daha olmadığının altını çizen Monkhouse'a göre eğlence de DNA'ların bir parçası.

-Lotoyu tuttursaydın yine de çalışır mıydın?
SJD'nin kurucusu Simon Dolan, yönetici adaylarına sorduğu bu soruya 'evet' yanıtını alınca, onlara ’’para ile mi motive oluyorsun?’’ sorusunu yönelttiğini, ’’hayır’’ cevabını aldığında ise ’’para için mi çalışıyorsun?’’ diye sorduğunu kaydediyor. Dolan'a göre, adayın sorulara verdiği yanıtlar ve yorumlar onun iş etiği hakkında önemli ipuçları veriyor.

-Bu kalemi nasıl tanımlarsın?
'Elinize bir kalem alın ve adaydan o kalemi tanımlamasını isteyin' diyor Gibbs şirketinin kurucu CEO'su Farida Gibbs. Adayın soruya verdiği yanıt ile onun yaratıcılığı, düşünme gücü ve öncelikleri hakkında fikir sahibi olabildiğini söylüyor.

 
Kaynak : www.gazeteport.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.