0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

YENİ İŞİME NASIL UYUM SAĞLARIM?

0


YENİ İŞİME NASIL UYUM SAĞLARIM?

Yeni bir işe başladınız. Yeni bir ofis, yeni bir patron ve mesai arkadaşları hatta yepyeni bir sektöre geçtiniz. Heyecanlısınız ve yeni ortamınıza adapte olmak durumundasınız. Her şeyi hızlı ve en iyi şekilde öğrenmenin sıkıntısını çekiyorsunuz. Sakın paniğe kapılmayın. Soğukkanlılık ve önceki iş tecrübelerinizle bu dönemi de kolaylıkla atlatacaksınız.


Her ne kadar çalışan kişinin yeni işine uyumunu sağlamak büyük bir oranda şirket çalışanlarının ve yöneticilerinin görevi olsa da, işe başlayan kişiye de azımsanamayacak derece yükümlülükler düşüyor. Öncelikle işe başladıktan sonra, yazılı kuralların dışında şirket geleneğinde var olan “yazısız kuralların” öğrenmeniz, çalışma saatlerine uygun hareket etmeniz ve size verilen görevleri en iyi şekilde tamamlamanız yeni işinize uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Bunların dışında size birkaç önerimiz daha var.

Soru sormaktan çekinmeyin
Yöneticiler bazen çalışanlardan geleceği görmelerini, yapılacakları bilmelerini bekler. Ama siz yine de her şeyi açık açık sorun. Bugünün iş dünyasında çalışanlar gittikçe daha fazla yöneticiye raporlama yaparken, farklı insanların farklı talepleri olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tek bir kişiye bağlı olarak çalışabilirsiniz. Bu durumda sorularınızı yöneltebileceğiniz kişi bellidir. Fakat çoğu iş yerinde hiç kimse tüm soruların yanıtını bilmez ve her zaman ulaşılabilir durumda değildir. Bu yüzden, hangi soruyu kime soracağınızı iyi belirlemelisiniz. Herkesin benzer görevlerde bulunduğu bir takımın üyesiyseniz, soru sorabileceğiniz çok kişi vardır. Bilgisayar ile ilgili soruları IT uzmanlarına, kargo sorularını idare işlerini takip edenlere, sözleşme ve haklarınız ile ilgili soruları ise insan kaynakları personeline sorabilirsiniz. Sizin yeni olduğunuzu bileceklerinden, yardımcı olacaklardır.

Doğru zaman çok önemli
Çalışma temposu hiç düşmeyen bir iş yerinde, tekrar eden sorularınız can sıkıcı olmaya başlayabilir. Birine soru sormadan önce, ne yaptığına bakın ve işini bölmeyin. Bunun için vücut diline ve ses tonuna dikkat edin. Bir şey üzerinde çalışıyor ve gergin mi? Eğer öyle ise, sorunuz bekleyebilir mi? Daha uygun bir zamana kadar bunu erteleyip başka bir iş ile meşgul olabilir misiniz?

Bir diğer yol olarak, başka birine sormayı deneyebilir veya sorularınızı biriktirerek iş arkadaşınızı/şefinizi sadece bir kere rahatsız edebilirsiniz. Uygun olduğu zamanda görüşme talep edebilir veya e-posta yollayarak uygun zamanında cevaplamasını isteyebilirsiniz.

Unutmayın, not alın
Yeni işinizde ilerlemek için bilgiye her an ulaşabilmeniz gerek. İşle ilgili notlar alın ve bunları düzenli tutun. İşiniz gereği masanızda fazla durmuyorsanız, panoya yapıştıracağınız notlar işe yaramayacaktır. Onun yerine küçük bir not defteri taşıyabilirsiniz.

Örneklere bakın
Bir belgenin nasıl hazırlanacağını veya bir formun nasıl doldurulacağını bilmiyorsanız, sıkıştığınızda bakabileceğiniz bir örnek isteyin. Bu örnekleri saklamayı da unutmayın.

Oryantasyonlara katılın
Birçok şirket, çalışanlarının yeni program veya sistemlere daha iyi ve hızlı uyum sağlayabilmesi için onlara eğitim imkânı veriyor. Yöneticinize böyle kurslar varsa katılmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Internet üzerinden veya eğitim CD’leri ile yerinizden bu eğitimi almanız mümkün olabilir.

Son olarak, derin bir nefes almayı unutmayın. Hızla uyum sağlamanız gereken bir ortama girdiğinizde, baskıyı hissedersiniz. Ancak, yeni görevleri hızla yerine getirme çabası, hata yapma olasılığınızı ve stresinizi artırır. Gerilmemeye çalışın…


PMAG

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.