0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Yöneticilerin de yönetilmeye ihtiyacı vardır

0

Yöneticilerin de yönetilmeye ihtiyacı vardır

İdil Türkmenoğlu
 
Yöneticilerin de yönlendirilmeye, yönetilmeye ihtiyacı var. Ama üstleri değil, astları tarafından. Araştırmalar gösteriyor ki, astları tarafından doğru bir biçimde yönlendirilen yöneticiler daha uygulanabilir, müşteri ihtiyaçlarına ve gündeme uygun, iletişimi daha kolay yapılan kararlar alabiliyor. Yöneticiyi yönetebilmek için de çalışanın, yöneticisini ve kendisini tanıması gerekli
 
Çalışanlar zannediyor ki, yöneticileri departmanda neler olup bittiğini bilmek ve izlemekle görevlidir. Yazışmaları takip etmeli, neyin ne zaman gerekli olduğunu bilmeli, gerekli yerlerde işe girişmelidir. Ayrıca yönetici, çalışanlarını motive etmeli, sıkıntılarını anlayıp çözmelidir. Zaten bu yüzden yönetici olmamış mıdır?
 
Bir çalışanın kariyerini etkileyen en önemli taşlarından biri de müdürü. Terfiyi onaylayan da o, ücret artış oranını belirleyen de. İşteki huzurun en önemli faktörlerden biri ta kendisi. Yönetici ile anlaşmazlık, günü karartan, motivasyonu düşüren aynı zamanda performansı da en çok engelleyen durumlardan biri. Çalışanlar, şirketlerini değil, liderlerini terk ederlermiş.
 
Kim yöneticisinin neşeli, kendisiyle barışık, vizyoner, rahat, deneyimli, yetki ve sorumlulukları adil bir biçimde dağıtan, öğretici, profesyonel ama gerektiğinde arkadaş gibi olmasını istemez? Ama bu ideal yönetici, ideal çalışanlar kadar az. Yöneticilerle her zaman konuşulamıyor. Çoğu, çalışanların gelişimleri konusunda yeterli çabayı göstermiyor, doğru zamanda ve doğru şekilde geri bildirimde bulunmuyor. Yetkileri konusunda kıskanç davranıp işi ve kararları delege etmeyen, öğretmeyen, hatta sürekli gönül kıran yöneticiler de az değil.
 
YÖNETİCİNİZİ YÖNETİN
 
Yöneticilerin de yönlendirilmeye, yönetilmeye ihtiyacı vardır. Ama üstleri değil, astları tarafından. Wharton Liderlik Merkezi Direktörü Michael Useem, “Liderlerin takipçileri vardır, ama takipçilerin hepsi onun astı olmayabilir” diyor. Liderler sadece altlarındaki kişileri değil, raporladıkları kişileri de etkiler.
 
Araştırmalar gösteriyor ki, astları tarafından doğru bir biçimde yönlendirilen yöneticiler daha uygulanabilir, müşteri ihtiyaçlarına ve gündeme uygun, iletişimi daha kolay yapılan kararlar alabiliyor.
 
İÇ CRM
 
Yöneticiyi yönetebilmek için öncelikle çalışanın yöneticisini ve  kendisini tanıması gerekli. Bir tür iç CRM yani. Çalışanın kendi önceliklerini, hedeflerini tanımlamış olması, nereye kadar hangi sorumlulukları alabileceğini, ne kadar esneyebileceğini, kapasitesini bilmesi ve bunları onunla paylaşması süreci kolaylaştırıyor. Eğer motivasyon faktörünüz para ya da alkış değilse, yöneticiniz de başka yöntem bilmiyorsa, onu eğitme görevi yine sizde. Bağımsız işlerden hoşlandığınızı, kendinizi geliştirmenin en önemli hedefiniz olduğunu o göremiyorsa, ikinizin de huzuru ve sağlığı için ona anlatmanız gerekiyor.
 
Yönetici, beklentileri olan bir müşteridir. Hangi durumlarda mutlu? Özel günlerini, hobisini biliyor musunuz? Nelerden sıkılıyor? Neler ilgisini çekiyor? Nasıl bir raporu daha kolay anlıyor? E-maillerini ne sıklıkla okuyor? Ne kadar konsantre kalabiliyor?  Bütün bunlara dayanarak onunla iletişim altyapınızı oluşturun. Yazılı ya da sözlü farklı iletişim kanalları açmak ve içerik, detay, zamanlama ve kalite açısından tanımlamak birçok sorunu çıkmadan çözecek. O ne zaman ve nasıl bilgilendirilmeye açık? Hangi düzende en rahat şekilde bilgi aktarabilir? Ne tür haberleri, hangi zamanda ve hangi formatta verebileceğinizi, gerekli durumlarda nasıl ona gerçekten  ulaşabileceğinizi ve yazdıklarınızı okutabileceğinizi ipuçlarını kullanarak planlayın.
 
YAĞCILIK DEĞİL
 
Üstleri yönetmek, yağcılık yapmak, yöneticinin nabzına göre şerbet vermek, onun her dediğini yaparak çeşitli manevralarla en sevdiği çalışanı haline gelmek anlamına gelmemeli. Birçok kaynağa göre “Yöneticiyi Yönetmek”: Yöneticinizin, sizin ve organizasyonunuzun ulaşılabileceği en iyi sonuçları elde edebilmek için üstlerinizle iş birlikçi, sürekli ve yapıcı bir ilişki  yürütme sürecidir.
 
Yöneticisini yönetmek isteyenlerin proaktif, sabırlı, duygusal olgunluğa erişmiş ve cesur olmaları gerekiyor. Yöneticilerin çalışanlarına  ihtiyaçlarının olduğunu görebilmeli ve bu konuda da sorumluluk alabilmeli bu kişiler.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.