0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Girişimcilik yarışmasına rekor başvuru

0

Ön elemeler sonucu belirlenen 20 girişimcilik fikri 6 Temmuz’da yapılacak finalde birincilik için yarışacak. Birinci olan iş fikri sahibi kazanacağı ödüllerle hem patronluk yolunda ilk adımlarını atacak hem de girişimcilik konusunda eğitimine devam etme şansı yakalayacak.

2008-09 akademik yılında Özyeğin Üniversitesi ve LabX işbirliği ile gerçekleşen birFİKRİNmiVAR? yarışmasına 780 başvuru geldi. Ön elemesi geçtiğimiz günlerde yapılan yarışmanın 6 Temmuz tarihinde yapılacak finalinde 20 fikir, birincilik için yarışacak. 

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut yaptığı açıklamada, birFİKRİNmiVAR? ile gençlere girişimcilik ruhu aşılamayı ve onlara kendi şirketlerini kurma olanağı sunarak iş dünyasına yeni fikirler kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Erkut, gençlerin girişimci projelerinin krizi fırsata dönüştürmede önemli bir adım olduğunun altını çizdi ve yarışmanın Türkiye’de girişimciliği destekleyerek üniversite öğrencilerini özendireceğini belirtti.

 

Türkiye’nin dört bir yanından yoğun katılım

Üniversitelerin lisans, lisansüstü öğrencileri ile genç akademisyenlerin katıldığı birFİKRİNmiVar’a bu yıl, Türkiye’nin 55 farklı ilinden, 94 farklı üniversiteden 780 katılımcı başvurdu. Yarışmaya İstanbul %43’lük bir oranla en çok katılımcı sağlayan şehir oldu.

Zorlu bir jüri elemesi sonrasında finale kalan yarışmacılar, ilk aşamada Özyeğin Üniversitesi’nde iki günlük iş planı çalıştayına katılarak pazarlama, finansal analiz, iş planı hazırlama, etkili sunum teknikleri gibi çeşitli konularda eğitim aldılar. Girişimcilik fikri sahibi yarışmacılar, ikinci aşamada ise konularında uzman üst düzey yöneticiler ve girişimcilerin koçluğunda 2 ay boyunca bir fikrin şirketleşme aşamasına kadar geçirdiği tüm aşamaları öğrenerek iş planlarını oluşturuyorlar.

 

İş dünyasından güçlü işbirlikleri

GYİAD, Cisco Systems ve UK Trade and Investment’ın katkılarıyla gerçekleştirilen yarışmada birinci olan iş fikri sahibi kazanacağı ödüllerle hem patronluk yolunda ilk adımlarını atacak hem de girişimcilik konusunda eğitimine devam etme şansı yakalayacak. Yarışmanın birincisi LabX’ın desteği ile melek yatırımcılardan sağlanacak 200.000 TL’lik yatırım sermayesinin yanı sıra Özyeğin Üniversite’sinden 40.000 TL değerinde kurulum sermayesi ve 30.000 TL’lik Yönetici Eğitim Bursu almaya hak kazanacak. Birinciye ayrıca Cisco Systems’dan altyapı desteği ve UK Trade and Investment’tan İngiltere’de kendi alanında bir şirkette kısa dönemli staj imkanı sunulacak.

İlk üçe giren iş fikirlerinin sahiplerine ise UK Trade and Investment’dan bir aylık dil kursu hediye edilecek.  İkinciye ve üçüncüye ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nden sırasıyla 20.000 TL ve 10.000 TL’lik Yönetici Eğitim Bursu verilecek.

 

 

www.hurriyet.com.tr

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.