0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ŞİRKETLER DE DİYETE GİRER

0
Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi BMGI’ın uzmanlık alanı, şirketleri yüklerinden kurtarıp basit ve esnek hale getirmek. Türkiye Genel Müdürü Tevfik Durmuşoğlu, şirketlere nasıl bir diyet yapmaları gerektiğini anlattı

Bugünlerde bahar diyetinde geç kalanların etrafta yana yakıla “hızlı zayıflamam lazım” diye panik yaptıklarını duyuyorum. Ne yazık ki salata konusundaki bakteri haberleri herkesin diyet hevesini kursağında bıraktı. Kilo problemlerinden kurtulmak sadece estetik değil, hareket kolaylığı ve rahat nefes almak gibi sağlık açısından da gerekli bir durum. Hem de sadece insanlar değil, şirketler açısından da değişmeyen bir kural bu. Şirketler de tıpkı insanlar gibi daha hızlı hareket etmek ve esnek olmak için organizasyondaki fazlalıklardan – kimilerine göre bunlar şirketin yağları- kurtulma ihtiyacı duyuyor. Bu onlara günün sonunda sürdürülebilir rekabet avantajı sağlıyor. 15 ayrı ülkede ofisi bulunan BMGI da şirketlerin çözüm geliştirme, süreç iyileştirme, tasarım ve inovasyon yaklaşımları için sistematik yapılar kurup onları basit, hızlı ve esnek hale getiriyor. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Tevfik Durmuşoğlu’yla basit olmanın rahatlığını konuştuk…

Şirketler neden size geliyor?
Çoğu, diğer şirket geldi diye geliyor aslında. Tam olarak adını koymadan, “eğitim almak istiyoruz” diye geliyorlar. Biz de şirketin ihtiyaçları ve kurtulması gereken fazlalıkları belirleyip ona göre hizmeti somut hale getiriyoruz.

Her diyet her insanda başarılı olmaz, şirketler de böyle mi?
Kesinlikle. Bir zamanlar Jack Welch bu yanlışı yaptı. “Bütün dünyada en iyi eğitim ekiplerini kurarım, en iyi eğitim programımı onlara uygularım ve başarılı olurum” dedi. Bu bir süre tuttu ama sonra açıklar vermeye başladı. Her şirketin bünyesi aynı değil. Welch’in biçtiği gömlek herkese uymadı.

Şirketin fazlalıklarını nasıl tespit ediyorsunuz?
6 Sigma gibi yöntemler uyguluyoruz. Artık iş dünyasında yeni trend basitliğe dönüş. Şirket büyümeye odaklı yıllarca savaştıktan sonra bir de bakıyor ki organizasyon şirketten büyük hale gelmiş. Ben 20 kilo almışım diye gelen şirket var, 2 kilo almışım diye gelen de. Elbette 20 kiloyu vermek daha zor bir süreç gerektiriyor. Bu aslında bir devrim demek. Artık şirketlerde ölçek ekonomisi kalmadı. İnovasyon daha önemli. Şirketler de çaba sarf etmek istemeyen insanlar gibi zayıflama hapı istiyorlar. Ama o hap yok. Olanlar da öldürücü olabiliyor.

Küçülme kararını nasıl alıyorlar?
Aslında onlar büyümek istedikleri için bize geliyor. Bir yerde aksaklık olduğunu fark ediyorlar. Ama incelediğimizde şirketin küçülmesi gerektiğini tespit ediyoruz. Bir Kodak örneği var. Kodak kendi alanında önemli bir yer elde etmişti ama doğru zamanda ürünleriyle veda edemediğinden treni kaçırdı. Bunu öngörmek lazım, bazı ürünlerden çıkmak, küçülmek gibi görünüyor ama aslında büyümek için atılmış bir adım olabiliyor.

En çok nereden kilo alıyor şirketler?
En çok atılan fazlalık bürokratik süreçte karşımıza çıkıyor. Organizasyonlar da fit kalmak zorunda. Bir kere belirlenen hedefe ulaşıldı mı, bu şirketin hafızasında yer ediyor. Düşünün 50’lerde kurulan şirketler büyüdüler, büyüdüler ama şimdi sınırlar kalktı. Sosyal medya var. Bürokrasi şirketlerdeki kaçak katlar gibi. Gecekondular gibi. Bir kere yapılmış, yıkması da tıpkı bir gecekondu gibi olaylı ve tepkili oluyor. Çalıştığımız bir lojistik şirketi vardı. Şubelerine e-posta geldiğinde bunun çıktısı alınıyor ve merkeze fakslanıyordu. Çünkü şubenin mail kotası yeterli değildi. Bu bir kaçak kattı ama şirkette bunun normal olduğu düşünülüyordu.

Kurumsal şirketler daha mı şanslı?
Bu bir yanılsama. Kurumsallık da moda diye uygulanabiliyor artık. Bazen aile şirketlerinde daha az kaçak kat olabiliyor, ya da patron destek verdiği için yıkım da daha kolay olabiliyor.

Bize uygulamalarınızdan örnekler verebilir misiniz?
Müşterilerimizin adını veremiyoruz. 2004 yılında uluslararası bir bankayla bir program başlattık, yüzlerce süreci iyileştirdik. Toplamda 700 milyon doların üzerinde kazanç elde ettik. Bunun yanında 6 binden fazla çalışana da eğitim ve yeni projelerle sistematik problem çözme yetkinliği kazandırdık. Yine lojistik sektöründen bir şirkette uyguladığımız operasyonel mükemmellik programı kapsamında 10 milyon doların üzerinde kazanç sağladık.

99 günde yüzde 9 yağ hedefi
Tevfik Durmuşoğlu, Türkiye’de 6 Sigma kavramının geliştiği ilk günlerden beri bu sistemin içinde. Evinde de yalın ve etkin yaşamayı tercih ettiğini belirten Durmuşoğlu, geçen yıl kendine koyduğu hedefi şöyle anlatıyor: “99 günde vücudumda yüzde 9 yağ olacak diye bir hedef koydum. Eşim ve kızım sabahın dördünde uyurken kalkıp spor yapıyordum. Beslenmemi de tamamen buna göre ayarladım. Ne kadar yağ yaktığımı sürekli ölçtüm. Kilometrelerce yürüdüm. Sonunda hedefime ulaştım.

 
Kaynak : www.isteinsan.com.tr

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.