0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

VİDEOLU İŞ İLANI DÖNEMİ BAŞLADI

0
İş arayanlar da, eleman arayanlar da artık daha yaratıcı yöntemler kullanıyor. Videolu CV’lerden sonra videolu iş ilanı dönemi de başladı. Videolu ilanlar sayesinde aday kurum ve pozisyon hakkında çok daha fazla bilgi edinebilecek.

VİDEOLU İŞ İLANLARI GELİYOR

İş ilanları sayfalardan taşmaya başlayacak. Gelişen teknoloji şirketlere ilan verirken yeni fırsatlar sunuyor. Bunlardan biri de quick response Code (QR). Kurumlar iş ilanı verirken akıllı telefonlar tarafından okunabilen bu kodlar sayesinde adayları kendi çektikleri videoya ya da bir web sitesine yönlendirebilecek. Böylece adaya kurum, pozisyon hakkında çok daha fazla bilgi sunabilecekler.

Bir iş ilanı düşünün; sizi alıyor ve ilandaki şirketi gezdiriyor. Şirketin kapısından içeri girip, koridorlarda dolaşıyor, yöneticileri tanıyor, odaların kapısından içeri göz atıyor, çalışanlarla karşılaşıyor, yemekhane, spor salonu, kafeterya, bahçe gibi mekanları geziyor, sosyal kulüp ve etkinliklerle ilgili alanları görüyor, çalışanların kurumla ilgili görüşlerini dinliyorsunuz. Gelişen teknoloji sayesinde, ilanın üzerine eklenen özel bir kodu, cep telefonunuza okutarak, kurumun size sunduğu çalışma ortamı ile ilgili bir video izlemeniz ve başvurunuzu yapmadan önce kurumu bir işveren olarak daha yakından tanımanız mümkün.

Videolu iş ilanları, işverenlerin kendilerini adaylara daha iyi anlatmalarını, iş deneyimi olmayan ve firmaları yeterince tanımayan genç kesimle daha etkin iletişim kurmalarını sağlayacak bir uygulama.

Türkiye'de şu an 250.000'e yakın cihazda bu tür kodları okutmak için gerekli uygulamalar yüklü ve bunların çok büyük çoğunluğunu Turkcell'in Microsoft'la birlikte sunduğu çözüm olan MobilKod uygulamasını kapsıyor.

Videolu iş ilanlarının, cep telefonlarını yoğun olarak kullanan genç kesim için deneyimsel bir yanı var çünkü ilanda karşınıza bir kod çıkıyor. Videolu iş ilanıyla kendini bir işveren olarak daha iyi anlatmak isteyen firmaların yapması gereken şey, bu amaca uygun olarak çekilmiş kısa bir tanıtım filmi.
Doğuş Üniversitesi Öğretim Görevlisi Filiz Bozkurt ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahu Ergen, mobil iletişim araçlarından biri olan Quick Response kodların (QR), iletişim alanında kullanımına yönelik çalışmaları kapsamında, iş ilanının interaktif bir reklama dönüştürülmesini sağlayacak videolu iş ilanı fikrini geliştirdiler.

Türkiye'de kullanımı henüz sınırlı
Videolu iş ilanı, adayların basılı ilan üzerindeki kodu cep telefonuyla okutarak video izlemelerine olanak sağlayacak bir ilan türü. Akıllı telefonlar bu kodları okuyabiliyor. Sadece küçük bir yazılım indirmek gerekiyor. Ardından bu yazılımla kodu okuyarak içinden çıkan videoyu veya verilmek istenen mesajı görebiliyor, izleyebiliyorsunuz. QR kodun bilgi depolama kapasitesi yüksek iki boyutlu bir barkod türü olduğunu belirten Ergen, Türkiye'de bilinirliği ve kullanımının henüz sınırlı olduğunu, Uzak Doğu ülkleri, ABD ve Avrupa'da ise popülerliğinin hızla arttığını söylüyor: “Bu kodlar, iletişim alanında, basın reklamları, dış mekan reklamları, ürün ambalajları, mağaza vitrinleri, promosyon malzemeleri gibi birçok ortamda kullanılıyor. Giyilen bir tişört, el ilanı, kartvizit veya CV üzerine koyulacak bir kodun kişinin web sitesine, bloguna, videosuna ya da Facebook profiline bağlanabilir olması bu fırsatlar konusunda fikir verebilecek örneklerden. Türkiye'de birçok kişi bu kodların kolaylıkla yaratılabildiğinden, akıllı telefonlar yardımıyla okutulabildiğinden ve iletişim alanında ilginç bir deneyim, bir zenginlik sunduğundan haberdar değil.”

Normal iş ilanlarından farkı, ilanın üzerine eklenen kod yardımıyla kişilerin işveren hakkında görsel ve daha zengin bir içeriğe ulaşması ve iş ilanının interaktif bir deneyime dönüşmesi. Bozkurt şu anda Türkiye'de bu çizgide videolu iş ilanlarının olmadığını söylüyor.

Yanlış algılanma ihtimali var
Hazırlanacak videolarda kullanılan iletişim tarzının sektöre ve firmaya göre farklılık gösterebileceğini belirten Filiz Bozkurt, burada belirleyici olanın kurumun işveren marka yönetimi konusundaki stratejileri ve nasıl bir işveren olduğunu adaylara anlatma konusundaki tercihi olduğunu söylüyor.

Görüştükleri İK yöneticilerinin bir kısmının, doğru kullanıldığında bu uygulamanın bir dezavantaj yaratmayacağını düşündüğünü belirten Bozkurt, bir kısmının ise bu uygulama konusunda bazı konulara dikkat edilmesi gerektiği görüşünde olduğunu ifade ediyor. Dile getirilen kaygılar;

– İşveren videolarında çalışanların görüşlerine yer verildiğinde kimi zaman adayların şirketleri o kişilermiş gibi algılama ihtimali,

– Bu videolarla kendini olduğundan farklı yansıtabilecek kurumlara başvuran adayların hayal kırıklığı yaşayabileceği,

– Farklı çalışma ortamları olan (şube ve merkez) işverenin kendini tek bir videoyla anlatmakta zorlanabileceği ve bu videoların iş ilanının önüne geçerek, ilana uygun olmayan başvurularla sonuçlanabileceği şeklinde.

Y jenerasyonu görsel iletişime yatkın
Y kuşağı, teknolojiyi ve deneyim yaşamayı çok seviyor, iş yaşam dengesini önemsiyor ve bir işvereni değerlendirirken, kendisine sunulan ücret ve kariyer fırsatları kadar, çalışma ortamına da bakıyor. İş ilanlarında, Y jenerasyonuna daha uygun bir dil kullanılabileceğini belirten Filiz Bozkurt, mevcut ilanların yazı ağırlıklı olduğunu fakat Y jenerasyonunun görsel iletişime daha yatkın olduğunu söylüyor.

Yurtdışında bu tür video örnekleri daha fazla. Fortune dergisinin her yıl düzenli olarak yürüttüğü Best Places to Work For araştırmasında ilk 100 arasındaki bazı firmaların işveren videoları bulunuyor. Bu videolarda, kurumun çalışma ortamı, çalışanlara neler sunulduğu, kurum içindeki sosyal alanlar, çalışanların kurumla ilgili fikirleri gibi pek çok konuya yer vermek mümkün. Türkiye'de de bazı kurumlar kendilerini adaylara daha iyi anlatmak için bu tür videolardan faydalanıyorlar. Ama henüz bu videolar basılı iş ilanları üzerinde kullanılmıyor.

 
Kaynak : www.yenibiris.com/HurriyetIK

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.