0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

BİLİŞİMDE SON 20 YILIN EN ÖNEMLİ HATALARI

0

BİLİŞİMDE SON 20 YILIN EN ÖNEMLİ HATALARI

Merrill R. Chapman, yıllarını bilişim sektörüne vermiş, danışmanlık yapmış bir yazar. Geçtiğimiz ay içinde “In Search of Stupidity” adlı kitabı piyasaya çıktı. Büyük ilgi gören bu kitapta, IBM’den Microsoft’a, Novell’den MicroPro’ya onlarca şirketi inceleyen Chapman, yapılan tarihi hatalara ve bunlardan alınan dersleri ortaya koyuyor. Chapman, “Yapılan hataların önemli bir bölümünde, BT şirketleri yöneticilerinin kendini beğenmişlikleri etkili oldu” diyor ve stratejiye dikkat çekiyor.

IBM

Bence en önemli hata, IBM OS2’deki başarısızlığı oldu. Şirket bu ürününde, gerçekten beklenenden çok başarısız oldu, herkesi şaşırttı.
 
INTEL
İkinci en önemli felaketi 90’ların ortalarında geliştirdiği Pentium çipiyle Intel yaşadı. Intel`in yaşadığı felaket ciddi bir halkla ilişkiler hatasından kaynaklanıyordu. Bu hata şirkete yarım milyar dolara mal oldu.
 
NOVELL
Bir başka büyük hatayı Novell yaptı. Kötü pazarlama ve kötü müşteri ilişkileri bir araya gelince, bir zamanlar networking alanında bir numara olan şirket pazar liderliğini kaybetti. Satış formasyonlu CEO`su ile Novell, teknoloji tabanlı geleneksel bir şirketti. Pek çok firma gibi Novell de pazarlama operasyonlarını fırsat yaratmak için değil, sorunları çözmek için kullanıyordu.
 
NETSCAPE
Diğer bir felaketi, bir zamanlar Microsoft`un başını ağrıtan Netscape yaşadı. Netscape`in yaşadığı felaket de yine PR hatasından kaynaklanıyordu. Şirketin üst düzey yöneticilerinin büyük hedefleri varken, yapılan hatalar nedeniyle browser pazarından silindiler. Şirket AOL tarafından satın alındı.
 
ASHTON-TATE
Son 20 yıldaki en büyük hatalardan bir başkasını, bir zamanlar veri tabanı pazarında lider olan Ashton-Tate yaptı. Şirket dBase veri tabanını piyasaya çıkardıktan sonra büyük bir kırılma yaşadı. Bu kırılmada şirketin CEO`su Ed Esber`ın payı büyüktü. Şirketin kurucusu George Tate, 40 yaşında kalp krizinden 1985 yılında vefat edince yerine, Harvard mezunu Esber geçti. Esber başa geçtikten sonra şirketin daha profesyonel bir şekilde yönetileceğini söyledi. Artık Tate`in duygusal ve el yordamıyla yönetim anlayışını değiştireceğini ifade ediyordu. Bilgisayar mühendisi olmasına rağmen Esber`in teknik zekasına ilişkin bir ünü yoktu. Sonuçta George Tate`in, 5 yılda bir yazılım devine dönüştürdüğü şirketi, Esber, sadece 2.5 yılda harebeye çevirdi.
 
MICROPRO
Diğer bir hatayı MicroPro yaptı. MicroPro, 80`li yılların ortalarında masaüstü yazılımlarında endüstrideki bir numaralı şirketti. Kendilerini bir ürün konumlandırma döneminde yok ettiler. Şirketin 1978 yılında çıkardığı veritabanı yönetim sistemi WordStar, pazara hızlı bir giriş yaptı. MicroPro, 1983 yılında, mikrobilgisayar yazılımları dünyanın en büyük şirketi oldu. Satışları o yıl 70 milyon dolara ulaştı. Derken bir üst versiyonunu çıkarmak için çalışmalara başladılar. Ancak, sonuç, bir üst versiyonu değil, tamamen başka bir şeydi. Orjinali gibi sadece Apple bilgisayarlarda değil, PC`lerde ve AT&T UNIX kutularında da çalışabiliyordu. WordStar 2000 adıyla piyasaya çıkan yeni ürün, orijinalinin satışlarına keskin bir darbe indirdi. MicroPro, WordStar 2000 versiyonuyla gerçekten ciddi bir konumlandırma hatası yapmıştı. İki ürünü de aynı anda aynı hedef kitleye satmaya çalıştılar ve başarısız oldular.
 
DİĞER ÖNEMLİ HATALAR
Bunlar gibi ISP`ler ve İnternet alanında da pek çok hata yapıldı. ABD ekonomisi güçlü bir ekonomi olmasına rağmen internet üzerinden iş yapan şirketlerin başarısızlıklarının peş peşe geldiği “dot.com boom” dediğimiz dönemi çok zor geçirdi. Dot.com fırtınası ABD ekonomisine o güne kadar yaşamadığı kadar ağır bir darbe indirdi.
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.