0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ÇALIŞANLAR NASIL MUTLU OLUR?

0ÇALIŞANLAR NASIL MUTLU OLUR?

 

Şirket yöneticilerinin sandığının aksine çalışanlar sürekli mızmızlanan, hiçbir şeyden memnun olmayan sorun makinaları değiller. Aksine, basit birkaç hamle ile çalışanlarınızın motivasyonunu ve şirketlerine bağlılığını arttırmanız elinizde. Bu yazımızda çalışanların beklentilerini genel olarak karşılayabilmeniz için birkaç önemli noktayı göstermeye çalışacağız.

 

Onlara Değer Verdiğinizi Hissettirin


İnsanlar fark edilmek, kendilerine değer verildiğini görmek isterler. Güne “merhaba” ile başlamak, güleryüzlü davranmak bile onların bu isteğini tatmin eder. Ayrıca, savundukları fikirleri, yorumlarını, çözüm önerilerini sonuna kadar dinleyin, bunlarla ilgili onları eleştirmeyin. Görüşlerini kabul etmeniz, çözüm önerilerini uygulamanız şart değil, daha mantıklı çözümleri tercih edebilirsiniz, ancak, görüşlerine değer verildiğini onlara hissettirin.

 

Çalışanlarınızdan Ne Beklediğinizi Açık ve Net Olarak Söyleyin.


Çalışanların kendilerinden ne beklenildiğini bilmemeleri onları strese sokacak, bir süre sonra inisiyatif almak yerine sadece yöneticilerinin kendilerine bir şeyler söylemesini beklemeye yöneltecektir.

 

Liderlik Yapın


Güven verici bir lider ile çalışmak çalışanlar için hem bulunmaz bir şans hem de bir memnuniyet sebebidir. Liderlik yaparken onların işlerine sürekli müdahale ederek neler yapmaları gerektiğini söylemenizi kastetmiyoruz, aksine karar vermek konusunda onları cesaretlendirip kendi kararlarını uygulayabilecek yetkilerle donatmanızı tavsiye ediyoruz. İyi liderler, çalışanları ihtiyaç duyduğu anda onların yanında olanlardır.

 

Kendilerini ve Kariyerlerini Geliştirebilmeleri İçin Fırsatlar Oluşturun


Böylece hem çalışanlarını daha mutlu ve sadık hale getirirsiniz, hem de şirketinizin başarısı için önemli bir yatırım yapmış olursunuz, iki kere kazanırsınız..

 

Çalışanlarınızı Gelişmeler ile İlgili Bilgilendirin


Şirketteki gelişmeler, alınan kararlarla ilgili çalışanlarınıza sık sık bilgi verin. Böylece onların da sizinle aynı heyecanı duymasını sağladığınız gibi kendilerini şirketin bir parçası olarak hissetmelerini kolaylaştırırsınız. Bilgilendirmeler, sadece iş ile ilgili olmamalıdır. İş yerindeki sosyal çevre ile ilgili gelişmeler hakkında da çalışanların bilgi sahibi olmaları onları birbirlerine daha bağlı hale getirecektir.

 

Adil Davranın


Şirketin sıkıntılı dönemlerinde bile çalışanlar işlerine çok bağlı çalışabilirler. Ancak, şirket içi adaletin olmadığı, bazı çalışanların çıkarlarının yönetim tarafından daha çok gözetildiği ortamlarda bütün çalışanları etkileyen huzursuzluklar yaşanacaktır.

 

Başarısızlıklardan Dolayı Çalışanlarınızı Suçlamayın


Başarısız sonuçlardan çalışanlardan çok sistem sorumludur. Bu sebeple çalışanlarınızı başarısız sonuçlar için suçlamak yerine çalıştıkları sistemi inceleyin. Çalışanları suçlamanız, onların mevcut motivasyonunu daha da düşürecektir…

İsmail Can Törtop
PlusValue

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.