0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ekip Kurma Formülleri Nelerdir?

0

Michael Dell, ailesinin tüm itirazlarına rağmen, üniversiteden ayrılıp şirketini kurduğunda 19 yaşındaydı. 1.000 dolarla başladığı işi, 10 yılın sonunda 1 milyar dolara ulaştı. HP, IBM gibi dev rakipleri karşısında, doğrudan pazarlamaya odaklandı. Rakiplerine göre daha ucuz üretti. Ancak onun başarısında bir faktör daha etkili oldu. Kurduğu çekirdek ekip, onu başarıya götürdü. Dell, şirket içinde doğru yerlere, güçlü yöneticiler yerleştirdi. Özellikle ilk 15 yıl, kendinden yaşça büyük, başarılı olmuş, emekli CEO’ları işe aldı. Bunların yaş ortalamasının ise, 50’nin üzerinde olmasına dikkat etti.

Dell’in 1988-1992 yılları arasında özel danışmanlığını yapan Mort Meyerson, O’nu; “Hiçbir zaman şirketi kendi yönetmeye çalışmadı. Günlük işleri, kendinden yaşça büyük, tecrübeli yöneticilerine bıraktı. Kendisi yalnızca yol haritasını çizdi” diye anlatıyor. Dell, zeki ve tecrübeli yöneticilerden kurduğu ekibi sayesinde, kısa sürede, HP, IBM gibi en büyük rakiplerine karşı avantaj sağladı. Bugün 43 yaşında ve 16,4 milyar dolarlık kişisel servetin sahibi olan Dell’in başarısının arkasında, “en iyi ve en zekilerden” kurulan doğru ekip stratejisi var.

Virgin Grubu’nun efsane patronu Sir Richard Branson da, doğru ekibe inanıyor. Her fırsatta; “Biz yalnızca fikir aramıyoruz, o fikri gerçekleştirebilecek kabiliyette insanlar arıyoruz. Fikir ne kadar güzel olursa olsun, o fikir, onu hayata geçirecek ekipler var olabilir” diyor.

Dell ve Branson örneklerinde olduğu gibi, pek çok başarılı patron ve yöneticinin arkasında, yarattıkları güçlü bir çekirdek ekip bulunuyor. Ancak çekirdek ekip kurmanın incelikleri ise, patrona ve yöneticiye göre değişiyor.

TAV’ın CEO’su Yetenek Diyor
Sani Şener, TAV’ın CEO’su. 11 yıldır aynı şirketi yönetiyor. Trabzonlu, sonuç odaklı, işkolik bir yönetici. Çekirdek ekibin bir kere kurulduğunu, bunun için de, “en iyiyi” seçmek gerektiğine inanıyor. Ekipteki yöneticilerin, mutlaka farklı özelliklere sahip olmasına dikkat ediyor. Şener, çekirdek ekibi nasıl kurduğunu ise şöyle anlatıyor: “Çekirdek kadroyu oluştururken, adayların önce ekip çalışması yapabilecek karakterde olup olmadığına bakarım. Ayrıca çok iyi eğitimli olmaları gerekir. Çekirdek ekibimdeki yöneticide, kesinlikle bir “yetenek” olup olmadığını değerlendiririm. Bana göre çekirdek ekip bir kere kurulur, yalnızca gelişmelere ve yeniliklere göre takviye edilir. Bu takviyelerde, kurum dışından olduğu kadar, şirket içinden de yönetici seçerim. Ancak her zaman öncelik, şirket içindeki yöneticilerdedir.

Bunun dışında, çekirdek ekiptekilerin, bizim şirket kültürümüze alışkın olmaları gerekir. En önemlisi ise, ekiptekilerin, birbirinden farklı özelliklere sahip olmasına özen gösteririm. Bu kadroda farklı renklerin bulunması, ekip oluşturabilmenin en önemli şartıdır.”

Tecrübenin Önemi
Servet Topaloğlu, Real ve Tansaş’ta icra kurulu başkanlığı yaptı. Ardından Carrefoursa’da, süpermarketlerden sorumlu icra kurulu üyeliği görevinde bulundu. Bugün ise Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Her yeni görevde, kendine yeni bir ekip kurduğunu söyleyen Topaloğlu, Tansaş CEO’su olduğu dönemde, zamanın yüzde 60’ını bu işe harcadı. Topaloğlu, o dönemdeki kadrosunu nasıl kurduğunu ise şöyle anlatıyor: “Geçmişte önemli görevler üslenmiş, ancak performansı vasatlaşan üst düzey yöneticileri değiştirdim. Yeni ekip kurarken, önce adayların yetkinliklerine ve iş için duydukları heyecana baktım. Ekibi, şirket dışından veya içinden, en iyi yöneticileri harmanlayarak kurdum. Tansaş’ta göreve başladığım ilk aylarda, iyi bir kategori yöneticisine ihtiyacımız vardı. İç kaynaklar bu pozisyonları doldurmak için elverişli değildi. Carrefoursa’da kuru gıda kategori yöneticisi olarak çalışan Cem Rodoslu’yu transfer ettim. Cem Rodoslu’nun bir alt kadrosuna ise Real, Metro ve Carrefoursa’dan transferler yaptım. Migros’da genel müdür yardımcılığı yapmış Nezih Çevik’i, genel müdür yardımcılığı görevine getirdim. Kendisinin alt kadrosunu ise, oldukça deneyimli, Migros kökenli yöneticilerle doldurdum. Böylelikle, sektörün en iyilerinden oluşan, oldukça güçlü bir üst yönetim kadrosu kurdum.”

İşin Sırrı Hentbolda
Teknosa’yı, sıfırdan Türkiye’nin en büyük elektronik perakende devi haline getiren Mehmet Nane, kurduğu Teknosa Akademi ile hem kendi şirketine, hem rakiplerine yönetici yetiştiriyor. Nane, ekip kurmadaki başarısını, uzun yıllar hentbol oynamasına bağlıyor: “Teknosa’nın bugün elde ettiği başarı, takım çalışmasının, bir başka deyişle “takım gibi çalışabilmenin” bir ürünü. Ekibi oluştururken, elbette bazı vazgeçilmez değerleri gözetiyorum. Güven, bağlılık, kararlılık, duyarlılık, sorumluluk sahibi olma, uzmanlık, yaratıcılık, hızlı düşünebilme, yeniliğe açıklık, vizyon sahibi olma gibi özellikler, Teknosa ekibinin ortak kriterleri arasında. Bu kriterleri, tüm ekibe yansıtabilmek adına, Teknosa üst yönetiminin ve takım liderlerinin, takım üyelerinin başarılarına katkıda bulunacak, kişisel ve teknik becerilerini ekibine aktarabilecek kişilerden oluşmasına dikkat ediyorum. Bu çalışmaları yaparken, ortaokul, lise ve üniversite yıllarında, okul takımlarında ve mahalli ligde lisanslı olarak hentbol oynamamın, büyük etkisi olduğuna inanıyorum. Takım sporu yapmak, takım ruhunu anlamanızda ve yönlendirmenizde son derece yararlı oluyor.”

Patronlar Ne İstiyor?
Patronlar da, profesyonel yöneticiler gibi çekirdek ekibi kurarken, ince eleyip sık dokuyor. Tecrübe, dinamizm, yenilikçilik, ekip çalışmasına yatkınlık, onların da çekirdek ekiplerini kurarken aradıkları ilk özellikler arasında.

Süzer Grubunun 2’nci kuşak temsilcilerinden Baran Süzer, işi babasından devralan genç bir patron olarak, ekibini oluştururken, en çok tecrübeye önem verdiğini vurguluyor. Genç yaşta Süzer Grubu’nun icra kurulu başkan yardımcılığı koltuğuna oturduğu için, birlikte çalışacağı yöneticilerin, aynı zamanda dinamik olmalarını talep ediyor. Süzer; “Ekibimi seçerken, yaptıkları işlerde ve geçmişinde, farklılık olan insanları seçmeye özen gösteriyorum. Ayrıca tecrübeli birinin yanı sıra, daha az tecrübeli ama iş takibinde çok iyi olan bir kişinin de, ekipte yer alması şart” diyor.

Bilsar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal ise, çekirdek ekibi kurarken, dikkat ettiği 2 önemli konu olduğunu söylüyor: “Bunlardan 1’incisi deneyim ,2’ncisi ise yüksek motivasyon” diyor. Bilal, çekirdek ekibi kurmadaki kritik başarı faktörünü şöyle özetliyor: “Ekip üyelerinin, şirketin uzun vadeli stratejilerine, değerlerine sadık kalmalarını beklerim. Ekip içindeki uyum ve aynı dili konuşuyor olmak da, başarıya ulaşmak için çok önemli.”

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, Capital Dergisi’nden derlenmiştir.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.