0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

En İyilerin Sırları-2

0

En İyilerin Sırları-2

 
En iyilerin sırlarına devam ediyoruz. İşte 2. bölüm.

Dünyanın en iyi 25 şirketinin “iş yönetimi” konusundaki sırları açıklandı.

Önceki iki yazımda bunların bir bölümünü anlatmıştım. Bugün bu seriyi tamamlıyorum. Konu ettiğim “iş sırları” o denli önemli ki, bizdeki birçok büyük şirket bu bilgileri elde etmek için uluslararası danışman firma tutmuş ve binlerce dolar ödemiş bulunuyorlar. Amerika-da bu konuyu inceleyen “Business 2.0” kapışıldı.
Firmaların en güncel “iş sırları”na gelince:
Urban Outfitters: Firma giyim konusundaki son trendin belirlenmesinde çalışanlarını kullanıyor. Bunun için, çalışanlara bedava konser ve tiyatro biletleri dağıtılıyor. Sosyetenin katıldığı gecelere katılmaları sağlanıyor.
Coca-Cola: Firma, hissedarlarıyla olan ilişkiye büyük önem veriyor. Bu amaçla, “yatırımcı ilişkileri” adıyla bir birim kurulmuş. Bu birim, raporunu CEO-ya değil, doğrudan yönetim kuruluna gönderiyor. Böylelikle, daha sorun çıkmadan, yatırımcılarla ilişki kurularak sorunların önlenmesi mümkün hale getirilmiş.
UPS: Şirketin en önemli sorunu, dünyanın her yanında bulunan 220.000 şoför ve dağıtıcıyı kontrol edip etkin biçimde çalıştırmak. Bunun için kablosuz iletişim hatları ve rahat kullanılabilen kamyonlar oluşturulmuş. Her sabah, yöneticilerle çalışanlar işe başlamadan önce bir araya getirilip çalışanların motive edilmesi sağlanıyor. Ancak, bu toplantılar 3 dakikayla sınırlı. Bu 3 dakikada, çalışanlara varsa yapılan yeni düzenlemeler anlatılıyor; müşteri şikâyetleri iletiliyor ve trafik ile hava durumu hakkında bilgi veriliyor. Eğer süre uzarsa, şoför ve dağıtıcılara fazla mesai ödeniyor. Bu sayede, tüm takımın aynı anda işe başlaması da sağlanmış oluyor.
Medtronic: Ürettiği medikal ürünlerin kullanıldığı ameliyatlara mühendislerinin bizzat girip karşılaşılan zorlukları tespit etmesi sağlanıyor. Böylelikle, eksikler çok kısa süre içinde düzeltiliyor. Üstelik, piyasaya devamlı yenilenen ürünler sürülebiliyor veya ihtiyaçlar yerinde tespit edilip yeni icatlar yapılabiliyor.
The Home Depot: Firma, “kurumsal yönetim”in tüm kurallarını uygulamaya başladı. Her yönetim kurulu üyesi, yılda bir düzine mağazayı habersiz olarak inceleyip rapor hazırlıyor. Kurul üyeleri müşterilerle konuşuyor, müşteri servisini, depolama sistemini inceliyor.
Honda: Bazı Honda satıcılarına yerleştirilen simülatörlerde müşterilerin çeşit çeşit Honda-yı kullanmalarına olanak verilmiş. Aynı zamanda, müşterilere gülümseyen bir “çıkartma (sticker)” hediye ediliyor. Bu çıkartmanın kabuğu 15 dakika içinde çıkarılırsa, o müşterinin araba almaya niyetli olduğu anlaşılıyor. Bu sayede satışlar üç misli artmış.
Whole Foods: Firmanın her mağazası, kendileri için belirlenen satış hedefi geçildiğinde, satış kârını çalışanları arasında dağıtıyor.
Guitar Center: Firmanın 165 mağazasından birinin telefonunu aradığınızda, en geç üçüncü çalışta açılmazsa, telefonu mağaza müdürü bizzat kendisi açıyor. Üst yönetim de zaman zaman mağazaları arayıp bu politikayı denetliyor. İyi çalışan mağaza müdürlerine ve çalışanlarına ödül veriliyor.

KAYNAK: Milliyet Yaman törüner

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.