0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İLETİŞİME AÇIK OLMANIN YOLLARI

0
 
 

İLETİŞİME AÇIK OLMANIN YOLLARI

 

‘İletişim yeteneği yüksek insanlar arıyoruz’. Hemen her iş ilanında rastladığımız bir ifade. Peki iletişim yeteneği sadece iş arayanların sahip olması gereken bir özellik mi? İletişim kurmak, öncelikle kişisel bir özellik. Bazıları ilk girdikleri ortamda hemen sohbete başlar, insanlarla kolay kaynaşır.

 

İletişim kurmak bir yetenek, iş dünyasında başarı için olmazsa olmaz bir kural olarak görülür. İnsanlar evlerinden çok işyerinde vakit geçirdiği için iletişim kurmak işyerinde belki daha önemli. Sadece çalışanların değil yöneticilerin de iletişime daha açık olması beklenir. Kapalı kapılar ardında oturdukları düşünülen yöneticilere bu konuda çok iş düşmesinin nedeni de bu. Elemanlarının ulaşamadığı, birebir konuşamadığı yöneticiler işlerinde çok iyi olsa da elemanları tarafından ‘iletişime kapalı’ olarak adlandırılıyor.

İşyerinde iletişimi artırmak için www.monster.com birkaç ipucu hazırlamış. Bu önerileri sadece işyerinde değil hayatın her alanında kullanmak mümkün. Etkili iletişime her yerde ihtiyaç var. Eğer kendi ekibiniz varsa ya da çok sayıda çalışana sahipseniz aşağıdaki önerilerin yardımı olabilir.

Daha az duygusallık

“İşyerindeki iletişime öncelik veriyorum” diyorsanız, kimseyi çok sevmek ya da arkadaş olmak zorunda olmadığınızı bilerek hareket edin. İş yaptığınız insanları ne çok sevmeniz ne de nefret etmeniz gerekiyor. Sonuçta iş yaptığınızı ve ortak bir amaç için aynı çatı altında toplandığınızı çalışanlarınızın bilmesi gerekiyor. Bu yüzden ortada bir sorun varsa öncelikle kişisel duygularınızdan arınarak hareket etmeye gayret edin. Yapıcı olmaya özen göstererek düşüncelerinizi açıklayın ve çalışanlarınızla ortak bir karar, sonuç bulmaya çalışın. Eğer konuşurken dürüst bir biçimde hareket ederseniz en zor konuların üstesinden gelebilirsiniz.

Karşınızdakinin sorunu ne?

Her ilişkide olduğu gibi iş ilişkisinde de karşılıklı çözülmesi beklenen konularda, ortak bir sonuca varılması beklenir. Eğer sorunun çözümünün kendi kendine olacağını düşünüyorsanız daha büyük iletişim kopukluğu olabilir. Karşınızdakinin derdinin tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmak en iyisi. Sorunların anlaşılması, çözümü de beraberinde getirir. Tek koşul yapıcı davranmak.

Özür dileyebilenlerden misiniz?

İş dünyasında herkes hata yapabilir. Önemli olan bunun farkında olmak. Çalışanınızdan yanlış anlaşılmalarda özür dileyebilmeniz çok önemli. Bu davranış hem ekibinizin size yakın hissetmesini hem de anlaşılmanızı sağlar.

Kapıları sert kapatmayın

“Şimdi konuşacak vaktim yok” diyerek çalışanlarınızı geri çevirmeyin. Onlarla kuracağınız her olumlu ilişki, her doğru iletişim, beraberinde karşılıklı hoşgörüyü getirir. Ne olursa olsun iletişim konusunda bonkör davranmak, kapıları sert kapatmamak… Bunun tersi davrandığınız çalışanın, ileride farklı bir kurumda ve farklı bir konumda olma ihtimali de var, bu da işin bir başka yönü…

 

 

www.yenibiris.com

 

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.