0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İşverenler deneyim, gençler şans istiyor..

0

İşverenler deneyim gençler şans istiyor

PERYÖN-ün şirket yetkilileri ve öğrenciler arasında yaptığı araştırma, beklentiler ve algılamalarda büyük farklılıklar olduğunu ortaya çıkardı.

Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından geçtiğimiz günlerde işverenler ve öğrenciler arasında yapılan araştırma, çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi. Yaklaşık 2 bin öğrenci ve 317 şirket yetkilisi arasında Yenibiriş, HP ve Synovate-in desteğiyle yapılan ankete göre, her iki taraf arasında beklentiler ve algılamalar konusunda büyük farklılıklar ve boşluklar söz konusu. Araştırmaya göre meslek seçimi yaparken yapılan tercihler, ideallere göre değil ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Öyle ki gençler tercih yaparken iş bulma olanakları, alınan puanın sadece ilgili bölüme yetmesi gibi kriterlere dikkat ediyor. Aldıkları eğitimle de ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayan gençler, en çok eğitimin onları iş hayatına yeterli şekilde hazırlamamasını ve teori aktarılırken pratikten uzak kalmalarını bir dezavantaj olarak vurguluyor.

Tecrübeli eleman yok
İşverenler ise en çok tecrübeli eleman bulma konusunda sıkıntı çekiyor. Ankete katılan 317 şirketin yüzde 27-si bu sorunu birinci sıraya taşırken, şirketlerin yüzde 22-si ise adayların mevcut yetkinlikleriyle beklenen yetkinliklerin örtüşmemesinin büyük problem yarattığı konusunda birleşiyor. Beklentilerin farklılığı, adayların eğitim ve yabancı dil seviyeleri, bilgisayar kullanımı hakimiyetleri ise şirketlerin önüne çıkan diğer zorluklar arasında yer alıyor. İşverenler adaylardaki deneyime ve işe yönelik yetkinliklere, yüksek lisans veya doktora diplomasından daha fazla önem veriyor. Özellikle işgücü pazarından önemli beklentileri olan KOBİ-lerin, meslek yüksek okulu (MYO) ve meslek lisesi mezunu adaylara talebi artarken, yüksek lisans ve doktora programı mezunlarına olan talebi azalıyor. Öğrencilerin mezuniyet sonrası planları arasında yüzde 48-lik oranla çalışmak ilk sırada gelirken, yüzde 23-lük kesim master yapmanın daha önemli olduğunu düşünüyor. Sertifika programlarına katılmak ve yurtdışına gitmek ise öğrenciler için daha az tercih edilen seçenekler arasında. İş bulmak öğrencilerin en önemli sorunu haline gelmiş durumda. Öyle ki master ya da doktora programına devam etmek isteme nedenlerinin başında yüzde 49-luk oranla belli bir alanda uzmanlaşma arzusu yatıyor. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 27-si master ya da doktoraya başlamanın iş bulma şansını artıracağı görüşünde. Özellikle holdinglerde, yabancı sermayeli veya yabancı ortaklı şirketlerde çalışmayı hedefleyen gençlerin yüzde 71-i çalışma yeri olarak İstanbul-u seçiyor. Ancak işgücü talebinin tetiklendiği alanlar daha küçük ve orta ölçekli İstanbul dışındaki şirketler olduğu için çalışanla işverenin buluşması zorlaşıyor. Özel sektöre bakıldığında küçük ölçekli şirketlerde çalışmak isteyen eleman sayısı yüzde 10-u geçmiyor. Büyük holdinglere olan yüzde 89-luk talep ise piyasayı dar boğaza sokan etkenlerin başında geliyor. Anket sonuçlarının işaret ettiği kritik noktalar arasında gençlerin meslek seçimi sürecinin profesyonelce yönetilmesi ve üniversite öğrenimleri sırasında teoriden daha çok pratik uygulamaların ve iş yaşamı deneyimlerinin artırılması yer alıyor. Talep ve arzın dengelenmesi ve özellikle KOBİ-lerin ihtiyaç duyduğu profilleri bulması, yetiştirmesi ve elde tutması için KOBİ-lere yönelik insan kaynakları destek hizmeti verecek bir yapı kurgulanması ise ortaya çıkan ihtiyaçlardan. KOBİ-lerin ihtiyaç duyduğu profilleri yetiştirmek için meslek liseleri ve MYO-ların konumlanmasının gözden geçirilmesi ve bu doğrultuda ülke bazındaki eğitim politikalarının yapılandırılması da önemli aksiyon alanları arasında yer alıyor. Büyük resme baktığımızda Türkiye-nin istihdam politikasına girdi teşkil edecek proaktif öngörüleri hızla şekillendirip, bunları aksiyon planlarına dönüştürmek konusunda da hızlıca harekete geçilmesi gerekiyor.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.