0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

MAAŞINIZI DOĞRU BELİRLEYİN!

0
Maaş politikaları kurumdan kuruma değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik de şirketin finansal politikaları kadar çalışanlarının kendilerine biçtiği fiyatlar da önemlidir. Maaşınızdan yakınıyorsanız belki de nedeni kendinize düşük fiyat biçmenizdir…

MAAŞINIZDAN YAKINIYORSANIZ, FİYATINIZI DÜŞÜK BİÇİYORSUNUZDUR

Her şirketin maaş politikası farklıdır. Herkesin fiyatı da farklıdır. Aynı işi yapan aynı özelliklere sahip olanlar ile aynı işi yapan ama farklı özelliklere sahip olanlar arasında fiyat farkı vardır.

Türkiye'de çalışanların referans alabilecekleri maaş platformları yok. Örneğin ABD'de salary.com gibi şirketlere girip hangi şirket hangi pozisyon ve özellikler için ne tür maaş veriyor, bu aralıkları görebilirsiniz. Türkiye'de böyle bir şirket yok. Capital dergisinin her yıl yayınladığı oldukça genel bir liste vardır, bir nebze fikir vermesi açısından faydalıdır.

Maaşını yükseltemeyenlerin çoğu piyasa fiyatlarından bihaber olduğu için fiyatını yükseltmek yerine yerinde saydırıyor. Yetenekli ve tecrübeli olup piyasa fiyatının çok altında maaşlara fit olanların en temel iki sorunu var. Bunlardan biri kendi yeteneklerininin ve tecrübelerinin piyasa şartlarında ne noktada olduklarını bilmemeleri. İkincisi, piyasada dönen fiyatları bilmemeleri.

Yetenek, bilgi ve tecrübenizin ne noktada olduğunu anlamanız için çalıştığınız alandaki kişilerle tanışmanız ve ne tür deneyimlere sahip olduğunu öğrenmek gerekir. Ayrıca o alanda işe alım yapanlardan ne tür tecrübe aradıklarını da iyice bilmekte fayda var. Böylece piyasada ne durumdasınız öğrenir, kendinizi hangi konularda geliştirmeniz gerektiğini keşfedersiniz. Çoğu zaman bu tür veriye dayalı bilgi sahibi olmadan kendini çok bilgili ve yetenekli görenler hüsrana uğrayabiliyor.

İş görüşmesi yapın

İkinci noktaya gelince, piyasa fiyatlarını öğrenmenin en güzel yolu, sık sık iş görüşmelerine gitmektir. İş görüşmelerinde pozisyon için bütçelenen fiyat aralığını öğrenmeye çalışmanız iyi bir yöntemdir. Şirketler de aynısını yapar. Size ne kadar ücret aldığınızı sorar. Bir önceki işinizde aldığınız ücreti sormaları hangi şirketin ne verdiğini öğrenmek içindir. Diğer bir sebebi de vermeye hazır oldukları fiyattan daha az maaş alıyorsanız, elbette maaşınızı aşağıya çekme eğiliminde olacaklardır. Bu yüzden de adaylardan faydalanırlar bir yerde. Verdiğiniz bilgiye göre pazarlıkta güçlü konuma geçerler. Maaşınızı soranlara “sizin bütçeniz nedir?” diye sorabilirsiniz. Pek hoşlanmayacaklardır ama fiyat bilgisi vermeyen bir şirket neden bu bilgiyi vermiyorsa sizin vermeme sebebiniz de aynıdır. Bundan rahatsız olan bir şirket amatör zihinlerle çalışıyordur. Direnmeyi tercih edebilir ya da işi kapmak çok önemliyse fiyatı vermeyi seçersiniz.

Pazarlığı son aşamaya bırakmaya çalışın

Piyasa fiyatlarını bilmiyorsanız, iş başvurularında size dayatılan başvuru kağıtlarına maaş bilgisi yazmamak iyidir. Bir iş görüşmesi bu temel aşamada fiyatı içermemeli. Sizinle görüşmek istemeleri CV'nizden etkilenmeleri ve yeteneklerinizin şirkete zenginlik katacağına inanmalarından dolayı olmalı. Görüşme sonunda nasılsa soracaklar ve bu noktada o işi ne kadar istediğinize bağlı olarak maaş beklentinizi verip vermemeyi seçersiniz. Bu gibi durumlarda genel öneri tek bir rakam vermektense maaş aralığı vermeniz yönünde. Ancak ben bu öneriyi de pek anlamlı bulmuyorum, çünkü verdiğiniz minimum rakama yakın bir maaş teklifi almanız daha olasıdır.

Öyleyse ne yapmalı?

En iyi yöntem, maaş pazarlığını görüşmelerin en son aşamasına kalmasıdır. Şirketler bu yöntemi de pek sevmez çünkü verebileceklerinin çok üstünde bir rakamla başa çıkamazlar ve bu durum onlar için zaman kaybıdır.

Alanınızda “en iyiler” arasında değilseniz, seçenekleriniz bellidir:

-Piyasayı iyi araştırmalı, pozisyon ve yetkinliklerinizle orantılı maaş aralıklarını öğrenmelisiniz.
-Maaş beklentinizi piyasanın çok altında tutarsanız, yeterli bilgi ve tecrübeniz olmadığı algısını yaratabilirsiniz.
-Maaş beklentinizi piyasanın çok üstünde tutarsanız, işi kaybedebilirsiniz.
-Maaş beklentinizi piyasa fiyatlarının arasında tutmaya bakmalısınız.
-Ne kadar maaş almak istediğinizi bilmeniz ve hangi maaş noktasının altında bir teklife hayır diyeceğinizi iyi kestirip öyle görüşmelere gitmelisiniz.
-Mümkünse maaş bilgilerini ilk görüşmede ne verin ne de sorun.
-Fiyatı ilk veren olmamaya bakın, ama bu kolay olmayacaktır, o yüzden duruma göre taktik geliştirin.
-Her sektörün maaşı pozisyon aynı olsa dahi farklıdır; sektör değiştiriyorsanız maaşların sektörler bazında nasıl olduğunu da soruşturmanızda fayda var.

Son olarak, her şirket ayrıdır. Her ne kadar “benchmark” çalışmaları da yapılsa, maaş kişiye özeldir, pozisyonu ne kadar kuvvetli doldurursanız, maaşınız da o kadar dolgun olur.

 
Kaynak : www.yenibiris.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.