0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

OFİSTEKİ İLK ZAMANLAR

0

OFİSTEKİ İLK ZAMANLAR

İş aramak zorlu bir süreç. İşe başvurma, uzun süren bekleyiş, ön eleme, ardından günlerce süren görüşmeler ve en sonunda da mülakat ve el sıkışma. “Tamam, artık bir işim var” dedikten sonra zor günlerin geride kaldığını düşünür insan. Hele bir de tutkuyla çalışmayı seviyorsa, bir işe kabul edildiği için ondan daha mutlusu yoktur. Peki, “İşe alındınız” haberi geldikten sonrasını hiç düşündünüz mü? Yani, hiç bilmediğiniz, tanımadığınız insanlarla çalışmak ve aynı ortamı paylaşmaya hazır mısınız?

Çoğu insanın aklından “Sadece iş bulayım, gerisi önemli değil” diye geçtiği bilinen bir gerçek. Oysa yeni bir işe başlamak, yeni bir dönem demek. Ve her yeniliğe alışmanın da bir süreci var. İşte bu süreci biraz daha kolay atlatmak isteyenler için derlediğimiz birkaç ipucu…

İyi bir gözlemci olun: Yeni işyerinizde ilk gününüzü gözlem yaparak geçirin. İşyerindeki çalışanların tutumu, ofis ortamı ve çalışma düzeninin nasıl olduğunu dikkatle izleyin. Çalışma arkadaşlarınızın hangi konularda kime başvurduğu, kimden yardım aldığı gelecek günlerde sizin için de önem kazanacak.

Hemen değiştirmeye çalışmayın:Sadece yapacağınız işe ve öğreneceklerinize odaklanın. Problemli gördüğünüz şeyleri daha ilk günden yöneticinize aktarırsanız farklı bir tepki ile karşılaşabilirsiniz. Yöneticinizin de sizi yeni tanıdığı, bu yüzden de sizi yanlış anlama ihtimalinin olması aklınızdan çıkmasın. Hem iş arkadaşlarınız da ilk günden gelen talepleri birer tehdit olarak algılayabilir.

Ekip ruhu: Çalışma hayatında, özellikle de yeni başladığınız bir yerde (öncelikle 1 ay boyunca) iş arkadaşlarınızın sizin hakkınızdaki tutumu ve yorumu en az yöneticiniz kadar önem taşır. Çünkü yöneticiniz sizi değerlendirirken ekibindeki insanlara da danışır. Bu bilgiden yola çıkarak, çalışma arkadaşlarınızla uyumlu olmaya özen gösterin. İş yükünü hafifletme, acil durumlarda “Ben yaparım, siz merak etmeyin” cümleleriyle başlayan diyalogların dönüşü olumlu olacaktır.

Zor durumlarda danışın: Herhangi bir sıkıntı karşısında iş arkadaşlarınızla konuşmaktan çekinmeyin. Onlara derdinizi ne kadar kibar biçimde anlatırsanız, size yardımdan kaçınmayacaklardır. Hem bu gibi zor durumlarda danıştığınız insanların tavırlarından kiminle daha düzgün bir ilişkinizin olacağı da belli olur. İlişkilerin sağlamlığını zor anlardaki davranışlar belli eder.

Parlak fikirlerinizi sonraya saklayın: İşyerinizdeki ilk günlerde önemli konularda büyük fikirler beyan etmemeye özen gösterin. Çünkü aynı havayı yeni soluğunuz insanların yapılarının nasıl olduğunu bilmediğiniz gibi, hangi fikirlere nasıl karşılık verileceğini de bilemezsiniz. Parlak fikirlerinizi biraz kendinize saklayın, zamanı geldiğinde işinize yarayacaktır.

www.careerjournal.com

Yenibiris.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.