0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ayaküstü bir sohbet nasıl Networke dönüşür?

0

Ayaküstü kısa bir merhaba, benim adım şu, şu şirkette, şu görevde bulunuyorum dedikten sonra devamını da getirmek gerekiyor. Aksi halde aynı özet bilgileri karşınızdaki de verecek ve karşılıklı “memnun oldum”la ayrılacaksınız ve muhtemelen bir daha yüzlerinizi hatırlamayacaksınız.

MESLEKTE ÇOK İYİ OLMAK YETMİYOR

Aslında sizin istediğiniz bundan fazlası. Şirketinize ortak, yeni bir eleman veya kendinize yeni bir iş arıyor olabilirsiniz. Üstelik tam da kaynağına ulaşmış durumdasınız. Sizin yapmak istediğiniz aslında “network” kurmak. Özel yaşamdaki arkadaşlıkların iş yaşamındaki karşılığı sayılan bir iş ilişkisi.

Ayaküstü yapılan kısa tanışma faslını bir “network”e dönüştürebilmek için de “networking”in kurallarını bilmek önemli. Mesleğinizde çok iyi olabilirsiniz, ama bunu şirket içindeki bir kaç kişiden başka bilen yoksa, kendinizi pazarlayamıyorsanız, sektörde muhtemelen bilinmiyorsunuzdur. Networking tam da bu işe yarıyor. Çeşitli iş toplantılarında, fuarlarda tanıştığınız insanlarda iz bırakabilmelisiniz. Yaptığınız işi anlatırken, farklı olduğunuz izlenimi vermelisiniz karşınızdaki kişiye.

 

Aynı sırada kartvizitinizi vererek, işle ilgili ilginç bir-iki fikrinizi açabilir, yapılan toplantıyla ilgili kısa değerlendirme yapabilirsiniz. Emin olun aklı başında değerlendirmeniz karşı tarafın dikkatini çekecektir. Hatta belki sohbeti sürdürmek ve sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Ardından “Bu konuyla ilgili sizinle görüş alışverişinde bulunmayı isteyeceğini” söyleyecektir.

Bu arada karşınızdaki kişinin de kartvizitini almayı unutmayın. İleride o kişiyi daha iyi hatırlamak için kartın arkasına bir kaç bilgi eklerseniz, yüzlerce kartvizitten biri olmaktan çıkar ve günün birinde ihtiyacınız olduğunda bu bilgiler işe yarar.

Bu aşamadan sonra networking’in ilk bağlantısını sağladınız sayılır. Unutulmamalı ki bu bağlantının sürmesi için bundan sonraki dönemde beslenmesi gerekir. Örneğin üzerinde sohbet ettiğiniz konuyla veya etkilemek istediğiniz kişinin ilgi alanına giren mesleki bir bilgi veya haberle ilgili o kişiyi bilgilendirmek, bir e-posta göndermek, kendinizi unutturmamak ve network’ü sürdürmek için çok önemli.

BİLGİLENDİRİN, KUTLAYIN İLİŞKİYİ SÜRDÜRÜN

Bunun için de sizin işiniz düşmesini beklemeden harekete geçmek daha iyi izlenim bırakır. Eğer tanıştığınız kişi size mesleki bir bilgi sağlarsa, karşılık verip teşekkür etmeyi unutmamalısınız. İş dünyasında kurulan ilişkiler tıpkı özel yaşamdaki dostluklar gibi beslenmek ister. Buradaki fark ise karşılıklı bir alışverişin olduğunu unutmamak. Network kurduğunuz kişinin çalıştığı şirketin bir başarısını duyduğunuzda kutlamak, yılbaşı, bayram gibi önemli günlerde mesaj atmak iş ilişkisini güçlendirecektir.

Network kurmak istiyorsunuz, ama kendi alanınızla ilgili önemli kişilere nerede ulaşabilirsiniz? İlgi alanları aynı olan insanların bir araya geldiği dernekler, spor kulüpleri, mesleki odalar, seminerler, konferanslar, eğitim gezileri sizi kaynağına ulaştıracaktır. Kaynağına ulaştıktan sonra ise nasıl davranılması gerektiğini hatırlamak için yazının başına dönüp tekrar okumanızı öneririm.

Kolay gelsin!

Kaynak: Arzu Çakır www.yenibiris.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.