0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

TARKAN'IN ZİLLERİNİ SERMAYE YAPTI, KAMPÜSLERİ FETHETTİ

0
Tarkan'ın konserinde kullandığı zilleri satarak iş hayatına atılan Emrah Kaya, kurduğu 5 şirket ile bugün kampüslerdeki tüm etkinliklere imza atıyor.

Youtholdİng, Türkiye'de büyük boşluk yaşandığı ifade edilen gençlik pazarına yönelik faaliyetleriyle dikkat çekiyor. 2001 yılında henüz 20 yaşındayken ünlü sanatçı Tarkan'ın sahnede kullandığı zilleri Rumelihisarı konserinde üç günlüğüne satarak işe başlayan Emrah Kaya, bugün gençlik pazarında 'Türkiye'nin ilk ve tek şirketi' unvanını taşıyor. Tarkan'ın konserinde sattığı zillerden 16 bin lira kazanan Kaya, bu parayı sermaye yaparak ilk şirketi The Uniclub'ı kurdu. Geçen 10 yıllık süreçte 5 şirketli bir holding haline gelen Youtholding, üniversite kampüslerindeki hemen hemen tüm etkinliklere imza atıyor. Youtholding olarak gençlere odaklandıklarını ifade eden Kaya “10 yıl içinde Türkiye'de her işi yapan ama sadece gençlik için yapan bir grup haline gelmeye başladık” dedi.

Dubai'ye açıldı, İngiltere sırada

Kaya, ilk şirketleri The Uniclub'ın kuruluş hikayesini ise şu şekilde anlattı: “Nestle ile üniversitedeki Nescafe etkinlikleri için 26 kampüslük anlaşma imzalayacaktık ama sermayemiz yoktu. 'Hikayemiz bitti' diye düşünürken bir akşam televizyonda Tarkan'ın elinde dansöz zilleri ile Kuzu Kuzu isimli şarkısında sahne performansı gerçekleştirdiğini gördük. Bu zillerden satarsak sermayeyi yaratabiliriz düşüncesiyle 4 bin zil satın aldık. Hatta zil alacak para olmadığından eski ortağımın Şahin marka otomobilinin ruhsatını rehin bıraktık. 15 kuruşa aldığımız zilleri 4 liraya satarak 16 bin lira kazandık. O para bizim sermayemiz oldu.” Youtholding'in stratejik olarak yapmak istediği şeyin gençlik diyince akla gelen ilk şirket olmak olduğunu vurgulayan Kaya, şunları söyledi: “Youtholding çatısı altında The Uniclub, Youth Media, Youth Research, Eğitişim Kariyer Enstitüsü ve firsatciyiz.com var. Eğitişim Kariyer Enstitüsü gençleri kariyer ve iş hayatı tarafından, The Uniclub gençleri pazar alanında, Youth Medya gençleri dijitalde yakaladı. Youth Research gençleri araştırdı ve şirketlere gençlerle ilgili öngörüler vermeye başladı” diye konuştu. 2001- 2011 arasında her yıl yüzde 200-250 büyüdüklerini ifade eden Kaya, 2010 yılına gelindiğinde Youtholding şirketlerinin yarattığı toplam büyüklüğün 20 milyon lira olduğunu belirtti. 6 ay önce Dubai'de de gençlik konusunda hizmet vermeye başladıklarını kaydeden Kaya, İngiltere'de bir ofis kurmayı planladıklarını ifade etti.

Kaynak : www.stargazete.com

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.