0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

YENİ İŞ ORTAMINA UYUM SAĞLAMAK

0

 
YENİ İŞ ORTAMINA UYUM SAĞLAMAK

İş yaşamında şirket değiştirmek son derece doğal bir davranış. Ancak bazen yeni iş ortamındaki insanlara alışmak, iş ve sorumluluklara alışmaktan çok daha zor olabiliyor.

Son yıllarda gerek teknolojiye paralel gelişen yeni sektörler, gerekse yeni iş trendleri, yeni şirketler kurulmasını veya var olan şirketlerin organizasyon yapılarını değiştirmesini sağlıyor. Bu sayede çalışanlar da yeteneklerine, ilgi alanlarına ve tecrübelerine göre tek bir konuda uzmanlaşmak yerine birden fazla alanda deneyim kazanabiliyor. Ancak bu değişimin bir de olumsuz etkisi var: Yeni iş ortamına ayak uyduramamak.

Bu durum, ilk başta çok önemli değilmiş gibi gelse de, yeni iş ortamında yeterince sosyalleşemeyen kişi, zamanla kendini soyutlanmış hissediyor, verimi düşüyor, motivasyonu azalıyor ve strese giriyor.

Yeni bir işe başladığınızda tabi ki bir iki günde ortama tam anlamıyla uyum sağlamanız beklenemez. Ama bu süre uzadıkça, üzerinizdeki baskı da giderek artar. Peki bu devreyi tüm bu olumsuzlukları yaşamadan nasıl atlatacağınızı biliyor musunuz?

Yeni iş, yeni sorumluluklar, yeni endişeler

Yeni işinizdeki ilk günlerinizde çoğu insan gibi siz de işlerin nasıl yürüdüğünden kimin hangi sorumlulukları üstlendiğine, hangi fikirlerin olumlu karşılandığından ast-üst ilişkilerine kadar pek çok şeyi öğrenmek durumunda kalırsınız. Büyük firmalarda işe uyum sürecini, yani oryantasyonu genellikle insan kaynakları departmanı üstlenir. Ancak insan kaynakları departmanı bulunmayan küçük şirketlerde bu görevi çalışacağınız departmanın yöneticisi üstlenir. Yönetici, size, çalışacağınız ortamın, yani masanızın yanı sıra, temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız için gereken çay ocağı, mutfak vs. gibi yerleri, sigara kullanıyorsanız sigara içebileceğiniz alanları, dinlenme alanlarını ve saatlerini belirtmelidir.

Gerek insan kaynakları departmanı, gerekse departman yöneticileri, yeni işinizde rahat olabilmenizi, işin getirdiği sorumlulukları üstlenebilmenizi, var olan ekibe en kısa sürede adapte olabilmenizi sağlamaktan sorumludur. Bu uyum süreci ne kadar kısa sürerse, iş verimi de o ölçüde artacaktır.

Şirketlerin sorumlulukları

Şirketler de ister büyük, ister küçük olsunlar, işin özelliklerine uygun tecrübeli veya tecrübesiz kişiler arasından tercih yaparlar. Yani seçilen aday, performans, tecrübe ve eğitim açısından belirtilen pozisyon için uygun olmalıdır. Bu seçim genellikle eleman alımı konusunda belirli bir eğitime sahip uzmanlar tarafından yapılır. Mesela bireysel olarak çalışmaya alışmış kişiler, takım çalışmasının ağırlıkta olduğu iş yerlerine uyum sağlamakta zorluk çeker. Bu yüzden iş görüşmelerinde de başvuran kişinin, var olan takımla uyumlu çalışabilecek kişisel özelliklere sahip olup olmadığı araştırılır.

Çalışanın yeni işe ve iş arkadaşlarına bir an önce uyum sağlaması istendiğinden, yeni gelen kişi, başlangıç aşamasındaki bir projeye dahil edilebilir. Böylece takım arkadaşlarıyla yakınlaşma süreci hızlandırılabilir. Bu durum yeni çalışan için ilk aşamada ağır bir sorumluluk yüklemesi gibi görünse de, aslında bir bakıma kişinin zor koşullarda nasıl performans gösterdiğini, işi öğrenmeye çalışıp çalışmadığını, insanlarla nasıl ilişki kurduğunu gözlemlemek açısından da etkili bir yöntemdir.

Yeni bir işe başlayan kişi, görev tanımını, sorumluluklarını, neyi yapıp neyi yapmayacağını iyi bilmelidir. Eğer kişi gerçekten yeni başladığı pozisyonda bir kariyer yapmayı hedefliyorsa, konusuna yönelik şirket içi eğitimlerden de sonuna kadar faydalanmalıdır. Bu sayede, alınan eğitimler doğrultusunda ileride, kişinin sorumluluklarının artırılması ve görev alanının genişletilmesi de sağlanabilir. Tabi bu durum kişinin performansının değerlendirilmesi aşamasına ve terfi olanaklarına da yansıyacaktır.

PMAG

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.